Coraz częściej projekty DIY wymagają źródła zasilania. Jeżeli projekt znajduje się w domu i nie jest mobilny możemy zasilić go z sieci. Jednak jeśli jest to coś przenośnego lub mającego pracować w miejscu bez dostępu do sieci elektrycznej będzie potrzebne alternatywne źródło prądu. Jednym z najłatwiej dostępnych są ogniwa elektryczne. Są one tanie, wielorazowe i często można pozyskać je ze starych akumulatorów laptopowych czy powerbanków. Jednak by uzyskać wartości prądu, które są potrzebne do naszego projektu często trzeba będzie je pakietować. Mogą posłużyć do tego gotowe koszyczki na ogniwa, a w przypadku większej ilości ogniw najwygodniejszą metodą będzie ich zgrzanie. Służy do tego zgrzewarka punktowa, która, niestety, jest urządzeniem dość drogim. Jednak mając dostęp do zepsutej mikrofalówki, można ją bez problemu zbudować samemu.

Jeden z ciekawszych poradników jak zbudować zgrzewarkę jest dostępny na YouTube, gdzie autor filmu wykorzystuje do tego transformator z zepsutej mikrofalówki. Urządzenie to w podstawowym założeniu ma znacząco zwiększać napięcie z gniazdkowych 230 V do nawet 3000 V. Jednak w przypadku zgrzewarek nie potrzebujemy tak wysokiego napięcia, a wręcz przeciwnie, potrzebujemy stosunkowo niskiego napięcia, ale bardzo dużego natężenia prądu. Dlatego uzwojenie wtórne w takim transformatorze należy wymienić na przewód (najlepiej stosunkowo gruby, ponieważ może się on grzać).  Następnie wystarczy dorobić miedziane elektrody i całość podłączyć przez przekaźnik do arduino, które umożliwi dokładne określanie czasu działania urządzenia. Autor filmu zamontował także przełącznik bezpieczeństwa, który umożliwia szybkie wyłączenie układu. Warto także dołożyć do linii zasilającej bezpiecznik wraz z dławikiem.

Podobne urządzenie omawia także na swoich kanale Marcin, a w jednym z filmów pokazuje jak zbudować prostą zgrzewarkę bez transformatora z wykorzystaniem akumulatora samochodowego. 

Sam projekt jest niezwykle prosty i szybki w budowie, a pewnie nie raz przyda się w warsztacie DIY. Warto jednak być niezwykle ostrożnym, szczególnie w trakcie pracy z transformatorem, ponieważ nieuważne zwarcie takiego urządzenia może być niezwykle niebezpieczne. Dlatego należy pamiętać, by przed jakimikolwiek modyfikacjami upewnić się, czy urządzenie na pewno jest odłączone od sieci.