Większość z nas prawdopodobnie spotkała się w swoim życiu z grami, czy to komputerowymi czy planszowymi. Zazwyczaj służą nam one jako rozrywka lub pewna forma eskapizmu. Jednak istnieją gry, które mogą pozwolić nam przyczynić się do rozwoju badań naukowych. Przykładem takiego programu może być FoldIt, opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. W podstawowych założeniach, jest to kompetytywna, przestrzenna gra logiczna, w której każdy aktywny gracz może przyczynić się do postępu badań nad białkami.

Celem gracza jest składanie białka, aby uzyskać optymalną jego formę przestrzenną. Żeby jednak lepiej zrozumieć założenia gry, trzeba poznać jej podstawy biologiczne. W dużym uproszczeniu, białka są to bardzo długie nitki zbudowane z połączonych ze sobą, nierozgałęzionych reszt aminokwasowych. Jednak białko, po zsyntetyzowania nie pozostaje taką nitką, lecz ulega tak zwanemu zwijaniu (ang. folding). I tutaj wchodzimy my jako gracze. Jednak to nie koniec. Najlepiej oceniane projekty są syntezowane w laboratorium i testowane przez naukowców.

W obecnej chwili gracze FoldIt starają się “pozwijać” białko wiążące się z receptorami interleukinowymi, które mogłoby służyć w zapobieganiu burzy cytokinowej, odpowiedzialnej za wysoką śmiertelność powodowaną przez wirusa SARS-CoV-2.

Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić was do grania. A gdyby ktoś narzekał na nasze częste rozgrywki, zawsze pozostaje riposta, że to dla dobra ludzkości.