W obecnych czasach jesteśmy dosłownie otoczeni mikrofonami. Nasze telefony, samochody, smartwatche i urządzenia domowe coraz częściej wyposażone są w urządzenia nasłuchowe dzięki którym możemy wchodzić z nimi w interakcję. Sprawia to jednak, że osoby o złych zamiarach w stosunkowo łatwy sposób mogą podsłuchiwać każdą naszą rozmowę. Zabezpieczyć przed tym może nas nowy wynalazek naukowców z Uniwersytetu Chicagowskiego. Jest to stosunkowo spora bransoletka, która losowo emituje szum ultradźwiękowy zagłuszający mikrofony. Zbudowana jest z 24 niezależnych transmiterów, które emitują szum w zakresie od 24 do 26 kHz, dzięki czemu mikrofony zamiast rozpoznawalnej mowy odbierają jedynie niezrozumiały szum. 

Urządzenie to, nie bez powodu ma formę bransoletki. W ten sposób autorzy chcą uniknąć pojawiania się martwych punktów, charakterystycznych dla zagłuszaczy stacjonarnych. Poruszając ręką w trakcie mówienia pokrywamy znacznie większy obszar sprawiając, że zagłuszenie staje się bardziej efektywne. 

Oczywiście ciężko przeoczyć fakt jak nieporęczna wydaje się przedstawiona bransoletka. Musimy jednak pamiętać, że jest to prototyp, który każdy może stworzyć samemu w domu. Sami autorzy przyznali, że pracują już nam znacznym zmniejszeniem gabarytów swojego wynalazku. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że zagłuszanie sygnałów w wielu krajach jest nielegalne, więc warto przed budową upewnić się o stanie prawnym kraju w którym obecnie się znajdujecie.  

Źródło: acm.org