Na osiemnastych, corocznych międzynarodowych targach Pet Fair w Azji, uwaga odwiedzających była skupiana na młodym Alaskanie o nazwie Yogo. Dlaczego?

4Yogo był jak wszystkie inne psy swojej rasy z wyjątkiem jednej rzeczy: protezy łapy wydrukowanej w drukarce 3d. Roczny Yogo cierpi na wrodzoną atrofię w prawej przedniej łapie. Przed montażem protezy nie był w stanie prawidłowo chodzić. Od narodzin jego właściciel szukał pomocy dla swojego pupila  i uzyskał ją w małym szpitalu dla zwierząt w Chinach, który jest w stanie zapewnić protezy dla niepełnosprawnych psów i kotów.

2

Przeglądając fora internetowe właściciel Yogo przypadkiem natknął się na działalność charytatywną organizatorów TCT Asia i Fair Pet Asia mającą pomóc niepełnosprawnym zwierzętom domowym.

Niestety wiele psów i kotów cierpiących z powodu urazów i upośledzeń zostaje porzucona ze względu na zbyt wysokie koszta usług medycznych dla zwierząt.

Działalność chce zapewnić alternatywę dla właścicieli zwierząt niepełnosprawnych i aby to zrobić nawiązała współpracę z firmą Hangzhou Shining 3D.Razem za pomocą techniki skanu 3D oraz druku 3D są w stanie zapewnić niepełnosprawnym zwierzętom wyspecjalizowane protezy,które pozwolą im chodzić.

Druk 3D staję się coraz większym trendem w chirurgi klinicznej zwłaszcza przy tworzeniu protez. Jak zauważyła analityczno-doradcza firma Gartner specjalizująca się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii oraz zarządzania technologiami w swoim raporcie „Hype Cycle for 3D Printing 2015”, może wypłynąć jeszcze wiele korzyści z połączenia branży druku 3D oraz medycyny.

55

Właściciel Yogo skontaktował się z organizacją i w przeciągu tygodnia otrzymał bardzo dobrą wiadomość.

Sprawa Yogo została przyjęta! Na początku technik z firmy Shining 3D zeskanował wszystkie łapy Yogo, aby następnie projektant z pomocą modelowania CAD był w stanie zaprojektować indywidualną protezę, która będzie dopasowana do łapy.

Ze względu na złożoność sprawy, projektanci wykonali 4 różne modele i po wielu zmianach i modyfikacjach byli w stanie dopasować Yogo z jego nową,wydrukowaną protezą 3D.

W Polsce również obserwowaliśmy przykłady wykorzystania druku 3D w pomocy zwierzętom jak choćby: Bero, który protezę łapy otrzymał od Studenta z Warszawy.

Na Facebooku powstała specjalna grupa, która zrzesza osoby, które są w stanie pomagać zwierzakom z wykorzystaniem druku 3D: 3D Printing Animals