Niedawno informowaliśmy o tym, że firma Sinterit uruchomiła przedsprzedaż swoich drukarek 3D, a już dziś mamy dla Was wywiad z twórcami pięknej drukarki SLS

Michał Frączek: Konrad, zdradź proszę skąd pomysł na druk 3D? Wcześniej Wasz zespół pracował dla takich firm jak Google czy ABB – nie mieliście dość ambitnych projektów, że zdecydowaliście się wkroczyć na trudną ściężkę prowadzenia firmy, która produkuje drukarki 3D?

Konrad Głowacki : W poprzednich firmach było dużo ciekawych i ambitnych projektów, jednak potrzebowaliśmy czegoś więcej, czegoś nowego. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten projekt. Technologia SLS jest najbardziej skomplikowaną technologią dającą bardzo wysokiej klasy wydruki. Większość znajomych i specjalistów twierdziła, że zbudowanie drukarki w tej technologii od zera jest prawie niemożliwe, co nas tylko bardziej motywowało.


MF: W Polsce mamy kilka bardzo mocnych ekip, które specjalizują się w produkcji drukarek FDM, Wy postawiliście na SLS – skąd ten wybór?

KG: Gdy zaczynaliśmy, jeszcze nie było słychać o żadnym zespole na świecie który by pracował nad drukiem SLS. Celem naszej firmy jest przyspieszenie rozwoju technologii poprzez dostarczenie odpowiednich narzędzi w przystępnej cenie. Mija już ponad 2 lata od tego momentu, inne projekty SLS już się pojawiły, ale jeszcze daleko do tego co dzieje się obecnie w druku FDM. Dzieje się tak dlatego że SLS jest nieporównywalnie trudniejszy od FDM i SLA. Wiele rzeczy nie da się nigdzie wyczytać – trzeba przetestować samodzielnie, a to zajmuje czas.

MF: Zdradź proszę trochę technicznych szczegółów Waszego urządzenia: Jakie macie pole robocze, jak szybko drukuje, z jakich materiałów, może inne techniczne ciekawostki, które mogą zainteresować inżynierów, którzy czytają nasz serwis?

Początek przygody z SLS zaczelismy od zamocowania lasera do naszego RepRapa

KG: Największą techniczną ciekawostką, któtra pewnie zaskoczy wiele osób technicznych jest to, że w tej drukarce tak naprawdę nie chodzi o laser! Sterowanie nim jest proste. Tak naprawdę drukarka typu SLS to bardzo skomplikowana kuchenka. Kuchenka składająca się z wielu stref, gdzie w każdej strefie musi być inna temperatura i musi być ona bardzo precyzyjnie sterowana. Dla porównania w drukarkach FDM temperaturę extrudera można ustawić w dość dużym zakresie 180 – 250 i “da się coś wydrukować” tu “print bed” musi mieć dokładnie ustawioną temperaturę, z dokładnością do +/- 1C. Jeśli wyjdzie się poza ten zakres, to wydruk jest do wyrzucenia. Dopracowanie grzania zajęło nam ok 1.5 roku, a w drukarce znajduje się ok 20 niezależnie sterowanych grzałek i kilkanaście termometrów !

Dokładna specyfikacja drukarki znajduje się tutaj

MF: Kto jest Waszą konkurencją i dlaczego klienci powinni wybrać właśnie Waszą drukarkę?  

KG : Jako jedyna firma, która działa w tym segmencie cenowym oferujemy złożone i certyfikowane urządzenie. Sądzę że jest to przeważający argument dla profesjonalistów. Naszą konkurencją są firmy, które podjęły próbę wyprodukowania drukarek SLS w cenach niższych niż obecne standardy. Jednak spośród nich oferujemy najciekawszą drukarkę jeżeli chodzi o cenę oraz jej możliwości.

MF: Jaki macie pomysł na sprzedaż – szukacie dystrybutorów, czy sami będziecie zajmować się sprzedażą? Interesuje Was rynek polski czy będziecie działać globalnie?

KG: Oczywiście interesuje nas rynek globalny. Sprzedaż będziemy prowadzić przez dystrybutorów, poza pierwszą serią drukarek właśnie sprzedajemy samodzielnie na naszej stronie internetowej.

MF: Sinterit jest sporo tańszy od konkurencji – skąd taka różnica w cenie? Nie boicie się, że projekt się Wam “nie zepnie”? Mieliśmy już takie przykłady na polskiej scenie druki 3D.

KG: Na początku mieliśmy zamiar sprzedawać drukarkę w jeszcze niższej cenie, ale wyszło nam z obliczeń, że cena jaką teraz oferujemy jest najniższą, która pozwoli naszej firmie rozwijać się i oferować jeszcze lepsze rozwiązania w przyszłości.

MF: Oficjalny start i premiera drukarki  to Targi Euromold w Niemczech, będzie można Was również spotkać w Kielcach na dniach druku 3D – Czy macie jakąś stacjonarną siedzibę gdzie będzie można przyjść i zobaczyć drukarkę?

KG: Po targach będziemy się przenosić do nowej siedziby, do której będziemy mogli zaprosić klientów. Na razie nasza siedziba jest mało reprezentacyjna i traktujemy ją stricte jako warsztat.

 

Sprawdź również

24 listopada 2019

Krótka Historia Materialination

Wszystko zaczęło się od społeczności Materialination działa na rynku od 2012 roku. Od samego początku zależało…

24 września 2018

Konferencja dla branży druku 3D

Już 17 października w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się największa konferencja dla branży druku 3D…

30 lipca 2018

Szkielet Mamuta z drukarki 3d

Materialise realizuje swój największy dotychczas projekt druku 3D w technologii SLA. Firma postanowiła wydrukować szkielet mamuta! 

Logo

Miejsce dla wszystkich chcących tworzyć biznes związany z drukiem 3D, hardware i IoT.

Kategorie


 • Drukarki 3D
 • Filemanty
 • Akcesoria
 • Usługi
 • Współpraca

Kontakt


 • Materialination Group Sp. z o.o.
  Edmunda Wasilewskiego 20/1
  30-305 Kraków
  NIP: 6751505353 KRS: 0000519096
 • kontakt@materialination.com
 • +48 512 188 715