Wielu z nas w dzieciństwie marzyło o tym, aby zasiąść za sterami prawdziwego samolotu i wzbić się w powietrze. Marzenia te wróciły ze zdwojoną siłą w tym roku, kiedy to premierę miała najnowsza odsłona Microsoft Flight Simulator. Sterowanie samolotem przy pomocy myszki i klawiatury nie jest optymalnym rozwiązaniem, a szybki rzut oka na ceny profesjonalnych wolantów oraz dżojstików potrafi przyprawić o zawrót głowy. A co, gdyby można było skonstruować je własnoręcznie?

Przepustnica i dżojstik HOTAS własnej roboty

Pewien wynalazca dodający na YouTubie filmiki pod pseudonimem Akaki Kuumeri opublikował ostatnio swój wynalazek. Jest nim zestaw specjalnych adapterów, które są montowane całkowicie beznarzędziowo i bezinwazyjnie na kontroler z Xbox’a One. Tak zmodyfikowany gamepad znacząco zwiększa precyzję sterowania samolotem. Dzięki temu łatwiej jest wyczuć zachowanie maszyny. Oczywiście, nadal nie jest to poziom peryferiów montowanych w profesjonalnych symulatorach, na których szkoleni są piloci, ale dużo bliżej mu do realizmu niż fabrycznemu padowi z Xbox’a. Filmik pokazujący działanie wynalazku znajdziesz poniżej.

Jak to wszystko działa i co będzie potrzebne do stworzenia swojego własnego HOTAS’a? Przede wszystkim drukarka 3D, trochę filamentu i kilka gumek recepturek. Akaki Kuumeri wszystkie niezbędne pliki zamieścił do bezpłatnego pobierania na stronie Thingiverse. Dokładną instrukcję montażu znajdziesz na jego kanale YouTube.

Podwójny HOTAS zakładany na kontroler PlayStation

Akaki nie zapomniał również o fanach symulatorów bojowych. Kolejną wariacją dotyczącą wynalazku młodego projektanta jest wersja montowana na kontroler DualShock 4. Gamepad z PS4 został zbudowany z myślą o pilotażu maszyn myśliwskich. Warthunder, Battlefield, czy może Ace Combat 7? Dzięki tym produkcjom oraz modyfikacji kontrolera możesz poczuć się jak sam Tom Cruise w „Top Gun”.

Wynalazek Akakiego doposaża DualShock’a w dwa dżojstki wraz ze spustami głównymi oraz bocznymi. Patent jest genialny w swojej prostocie i zarazem niezwykle skuteczny. Tak naprawdę to nic innego, jak zestaw zmyślnych dźwigni oraz kilku przekładni. Wykonanie tej modyfikacji jest równie łatwe, chociaż wymaga trochę cierpliwości. Poniżej możesz sam zobaczyć, jak wynalazek wygląda w praktyce.

Marzysz o pilotażu własnej Cessny? Wypróbuj wolant wydrukowany w 3D.

Wyobraźnia i pomysłowość Akakiego nie kończy się na samym HOTAS’ie. Wynalazca opracował również mocowany do blatu adapter do DualShock’a. Odzwierciedla on działanie prawdziwego wolantu lotniczego, zapewniając gigantyczną immersję.

Pilotaż samolotu przy pomocy adaptera do gamepada jest wyjątkowo prosty. Obracanie kontrolera na boki powoduje „skręcanie” samolotu na bok. Chcąc poderwać maszynę do góry, wystarczy pociągnąć wolant do siebie, a podczas podejścia do lądowania jedyne co musisz, to delikatnie go pchnąć.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest nieograniczony dostęp do przycisków gamepada. Umożliwia to przypisanie im dowolnych funkcji, co ułatwi pilotaż maszyny.