Zegar jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Pomimo dość oczywistych zastosowań, stosowane są  również w wielu bardzo skomplikowanych układach, występując między innymi w elektrowniach jądrowych czy nawet tokamakach. Towarzyszą naszej cywilizacji od setek lat i w tym czasie przechodziły bardzo wiele przemian. Ich typów jest niemalże niezliczona ilość, a większość z nich można zbudować samemu w domu. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przedstawić wam listę najciekawszych naszym zdaniem projektów zegarów. 

Zegar słoneczny

Pierwsze zapiski mówiące o tym typie zegarów można odnaleźć w dziełach antycznych filozofów. Oczywiście najprostszą jego wersję można zbudować posiadając jedynie patyk, jednak dzisiaj prezentowany projekt jest znacznie bardziej pomysłowy. Wiele lat temu był to jeden z najpopularniejszych drukowanych modeli. Ten stosunkowo prosty zegar po zmontowaniu i skierowaniu w stronę południa wskazuje godzinę, jednak nie w sposób w jaki robią to tradycyjne zegary słoneczne. Zegar ten rzuca cień w którym znajduje się wizualizacja czasu w postaci zapisu cyfrowego. Od siebie mogę polecić jedynie wydrukowanie innej niż oryginalna podstawy, która znacznie ułatwia prezentowanie takiego zegarka. 

Zegarek Nixie

Mało jest tak kultowych elementów elektronicznych jak stare lampy elektronowe, powszechnie nazywane Nixie. Dawniej występujące w niemalże każdym wyświetlaczu, z czasem zostały wyparte przez dużo tańsze LCD. Obecnie przeżywają one swój renesans i są chętnie wykorzystywane w wielu projektach. W tym często w projektach zegarków. Oczywiście ze względu na gabaryty samych lamp cyfrowych zegarki te nie należą do małych. Dlatego też częściej stosowane są w projektach zegarów ściennych lub biurkowych.

Zegarki binarne

Zegary binarne są jednymi z najciekawszych przedstawianych dzisiaj urządzeń wskazujących czas. Sprawne odczytywanie z nich godziny wymaga przyzwyczajenia i początkowo może zajmować trochę czasu. Aktualna godzina przedstawiana jest w postaci zapalających się LED’ów ułożonych po cztery w czterech rzędach, gdzie pierwsze dwa odpowiadają za godziny, a drugie dwa za minuty. Czas wyświetlany jest w systemie binarnym (do kolejnych diod przypisane są wartości 1, 2, 4, 8) dając bardzo ciekawy efekt wizualny. 

W przypadku przedstawionego projektu aż ciężko uwierzyć, że jest to zegarek wykonany przy użyciu prostych narzędzi, które posiada większość ludzi zajmujących się hobbystycznie elektroniką. Dodatkowo jest on bardzo dobrze opisany, a autor udostępnia wszystkie pliki .stl jak również PCB. Sam projekt może wydawać się trudny, jednak jeżeli potrafimy używać stację hot air, to większość pracy polega na odpowiednim ułożeniu komponentów SMD. 

Dziwne zegarki

Tak jak wspomniałem na początku, w internecie możemy znaleźć ogromną liczbę projektów zegarów, w tym niektóre bardzo dziwne i efektowne. Jednym z najciekawszych moim zdaniem jest niedawno opublikowany zegar mechaniczny, który godzinę wyświetla przy użyciu stalowych kulek. Zegar ten wykorzystuje matrycę magnesów, które przyciągają zadane kulki, układając je w konkretne cyfry. 

Innym ciekawym projektem jest zegar, który godziny wyświetla w postaci słów. Ma on postać czarnej prostokątnej płyty, na której w danej chwili podświetlone są słowa określające konkretną godzinę. Zegar ten wymaga sporo pracy i jest raczej projektem dla doświadczonych majsterkowiczów, jednak efekt końcowy jest niesamowity. No i dodatkowo można zagrać na nim w Tetrisa. 

Następny projekt jest dziwny i zabawny zarazem, do tego stopnia, że niedawno sam taki zbudowałem by móc postawić go na biurku. Zegarek ten jest prostym robotem, który co minutę przy użyciu flamastra zapisuje obecną godzinę, a następnie zmazuje ją, robiąc sobie miejsce na kolejny zapis. Jest to niezwykle prosty i szybki projekt, który doczekał się dużej ilości remix’ów, w tym takich, które zamiast mazaka wykorzystują LED UV “piszący” po powierzchni pomalowanej farbą fosforescencyjna. 

Ostatnim prezentowanym dzisiaj projektem jest najzwyklejszy zegarek. Jednak w dobie powszechnie wykorzystywanych mikrokontrolerów jest on ciekawy z jednego powodu – do jego budowy wykorzystano jedynie proste układy elektryczne i scalone. Zachęcam, może nawet nie do zbudowania, a przeczytania dokładnego opisu budowy, ponieważ pokazuje on jak ogromnym ułatwieniem są dzisiaj powszechnie dostępne mikrokontrolery i za jak wiele pracy są one odpowiedzialne.