Kilka dni temu we wpisie: „Jak druk 3D może pomóc w walce z koronawirusem” zebraliśmy inicjatywy DiY, które zaczynały intensywne prace nad wykorzystaniem drukarek 3d, maszyn CNC i innych urządzeń, do produkcji rozwiązań, które mogą pomóc w walce z COVID-19.

Po zaledwie kilku dniach wyklarowało się parę projektów, które właściciel drukarki 3D, może drukować w zaciszu swojej domowej pracowni. Każdy taki wydruk może potencjalnie przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Jeśli tylko macie zapas filamentu, najwyższy czas zabrać się do pracy.

Do działań zachęcamy również firmy posiadające drukarki 3D, uczelnie, hackerspace’y, fablaby, makerspace’y – im więcej drukarek 3D przyłączy się nad do akcji, tym lepiej!

Wielu z nas nas ma w końcu okazję wydrukować coś na prawdę wartościowego!

Przyłbice ochronne dla personelu medycznego

Lekarze, ratownicy, pielęgniarki i cały personel medyczny, który działa na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19 cały czas zmaga się z brakiem odpowiednich środków ochronnych.

Prosa3D, producent drukarek 3D z Czech opracował i udostępnił model drukowanej przyłbicy, który może pomóc w ochronie personelu medycznego.

Model do druku można pobrać tutaj. Poniżej filmik, który pokazuje jak zmontować gotową przyłbicę:

Na portalu majsterkowo.pl pojawił się poradnik w języku polskim: Jak drukować przyłbice dla personelu medycznego który doskonale opisuje cały proces.

Alternatywnym rozwiązaniem może być niewielkie, drukowane klipsy. Klipsy po połączeniu z okularami i folią do bindowania (np. taka jak ta) stworzą szybką w produkcji i niedrogą przyłbicę.

„Ideą było stworzenie rozwiązania taniego, i skalowalnego w krótkim czasie. Im więcej osób się o tym dowie tym większej liczbie osób będzie można pomóc” – mówi Konrad, twórca projektu.

Całość publikacji, opis szkiców i plików można znaleźć we wpisie Konrada na Linkedin.

Klips do okularów

Model klipsa można pobrać tutaj

Respirator ostatniej szansy z drukarki 3D

Coraz większą popularność zdobywa również projekt opensourceowego respiratora. Respirator ostatniej szansy można zbudować z części wydrukowanych na drukarce 3D i przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi. Projekt powstał w krakowskiej firmie Urbicum specjalizującej się w druku 3D.

Koszt materiałów potrzebnych do produkcji respiratora ostatniej szansy nie przekracza 200 zł. Oprócz drukowanych elementów, potrzebne są łatwo dostępne, powszechne komponenty.

Dokumentacja projektu, wraz z plikami do pobrania znajduje się tutaj.

Na stronie projektu: https://www.ventilaid.org/ mogą zgłaszać się ludzie chcący pomóc w dalszym rozwoju koncepcji. Twórcy respiratora poszukują kontaktu do osób z personelu medycznego doświadczonych w pracy z respiratorami, inżynierów druku 3D i managerów, którzy mogliby pomóc w dalszych pracach.

Co ciekawe, Rząd Wielkiej Brytanii opublikował specyfikację dla osób pracujących nad stworzeniem respiratorów. Całość można przeczytać pod tym linkiem na stronie gov.uk Pojawiły się również europejskie normy dla artykułów medycznych

Ze świata dobiegają również nowe informacje o projekcie respiratora DiY, który jest zgodny z medycznymi wymogami bezpieczeństwa. Tutaj możecie przeczytać o Leitat 1 – projekcie z Hiszpanii, który powstał we współpracy firm zajmujących się drukiem 3D i firmą HP.

Leitat 1

Zawory do respiratorów

Kolejnym elementem, który można wydrukować, a który może być ekstremalnie pomocny są zawory do respiratorów. Jak pokazują doświadczenia z innych krajów, w momencie wysokiej eksploatacji, zwiększa się ryzyko awarii respiratorów. Newralgicznym elementem są właśnie zawory.

Filip Kober na swoim profilu na Linkedin podzielił się modelem zaworu do respiratora, który można wydrukować na drukarce 3D. Filip jest autorem modelu i udostępnił go w sieci:

Pliki i informacje na temat zaworów można pobrać tutaj

Makerthon „Makerzy i Lekarze razem przeciwko Covid19”

Już jutro tj. 25 marca o godzinie 17 odbędzie się maraton projektowy online, podczas którego Makerzy razem z Lekarzami będą pracować nad rozwiązaniami, które będą mogły przyczynić się do pomocy w walce z COVID-19.

Za organizację eventu odpowiedzialne jest stowarzyszenie Robisz.to i jak piszę na stronie wydarzenia:

„Posiadamy specjalistyczną wiedzę z zakresu projektowania i wytwórstwa, mamy gotowe do pracy zaplecze osobowe oraz techniczne. Dzięki dostępowi do naszej pracowni, możemy wykonywać projekty z wykorzystaniem m.in. drukarek 3D, plotera laserowego, frezarki CNC, czy elektroniki.
Jedyne czego potrzebujemy, to informacje „ze źródła” o tym, co jest potrzebne i co może poprawić sytuacje szpitali.Dlatego postanowiliśmy zorganizować Makerthon – maraton projektowy online. Do udziału w nim zapraszamy lekarki i lekarzy, pielęgniarki i pielęgniarzy, techników laboratoryjnych, ratowników medycznych – jednym słowem wszystkich, których najbardziej dotyka obecna sytuacja i którzy są w największym stopniu narażeni na kontakt z wirusem.

Więcej informacji o wydarzeniu wraz z możliwością zapisu znajdziecie na Facebooku. Serdecznie zapraszamy do dołączenia i pomocy w rozpropagowaniu informacji o tym wydarzeniu!

Tworzymy sprzęt ochronny, walczymy z koronawirusem. Non-Profit

Swoistym centrum działań gdzie zbierają się osoby zaangażowane w różne projekty związane z drukiem przyłbic, klipsów, czy prac nad respiratorem jest grupa na Facebooku: Tworzymy sprzęt ochronny, walczymy z koronawirusem. Non-Profit

Przy grupie na FB powstał również kanał na Slacku:

Informacja dla Szpitali

Szpitale i Ośrodki medyczne! Jeśli któryś z opisywanych projektów jest Wam potrzebny, koniecznie dajcie nam znać. Przygotowaliśmy prosty formularz dostępny tutaj i będziemy pomagać łączyć Was z drukarzami 3D, którzy będą mogli Wam pomóc.

Jeśli tylko będziecie mieć czas, połączmy się jutro o 17 na Makerthonie Chcemy żebyście przybliżyć nam swoje potrzeby. To pomoże nam lepiej pomagać Wam!

Formularz dla Szpitali: https://forms.gle/pwsjhJDpmPUEsSZs8

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przedstawione projekty zainspirują Was do uruchomienia swoich drukarek i wykorzystaniu ich w naprawdę szczytnych i potrzebnych projektach.

Jeśli Wasze drukarki aktualnie nie działają, ale macie np. zapas filamentu, który moglibyście przekazać innym drukarzom, dawajcie znać w komentarzach lub kontaktując się bezpośrednio z nami. Zrobimy co w naszej mocy, żeby pomóc skoordynować taką wymianę. Do kontaktu zapraszamy również producentów filamentu, którzy chcieliby przeznaczyć trochę swojego materiału dla drukarzy pracujących przy projektach wspomagających walkę z COVID-19.

Jeśli znacie jakieś inne rozwiązania, które powinniśmy dodać do listy, prośba o zostawienie informacji w komentarzu lub kontakt – postaramy się aktualizować artykuł.

Jeżeli możesz wykorzystać swoją drukarkę 3D do pomocy wypełnij formularz, tak żebyśmy mogli pomóc połączyć Cię z konkretnymi szpitalami i ośrodkami medycznymi.

Formularz dla Drukarzy 3D: https://forms.gle/84Akh75wRJeQNji97

Na koniec prośba. Jeśli możesz, udostępnij proszę ten tekst. Im więcej osób ze środowiska druku 3D i DiY dowie się o różnych inicjatywach, tym większa szansa, że wyniknie z tego coś dobrego!