Już niedługo Święta! Okres w roku, który nierozłącznie wiąże się z dekorowaniem domu, choinką, uroczystą kolacją i dawaniem sobie wzajemnie prezentów. W tym bardzo zabieganym czasie przygotowaliśmy dla Was zestawienie modeli, które pozwolą wykorzystać drukarki 3D do nadania tym Świętom jeszcze bardziej osobistego charakteru.

Ozdoby choinkowe

Jedną z najbardziej charakterystycznych tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest ubieranie choinki. Na drzewko co roku trafiają kolorowe bombki, ulubione ozdoby z dzieciństwa, wstęgi i lampki. A jeżeli chcielibyśmy jeszcze urozmaicić tę świąteczną tradycję, możemy na drzewku powiesić ozdobę zaprojektowaną i wydrukowaną przez siebie. Jednak jeśli nie mamy dostatecznie dużo czasu lub zdolności, w internetowych repozytoriach znajdziemy zatrzęsienie ozdób, które udekorują naszą choinkę. Od tradycyjnych płatków śniegu przez renifery na postaciach z bajek kończąc. Wybór jest ogromny! Dodatkowo sam czubek choinki także można udekorować jakimś niecodziennym ornamentem. 

Kalendarz adwentowy

Kolejnym ważnym elementem okresu świątecznego jest kalendarz adwentowy, który każdemu dziecku osładza okres wyczekiwania na Gwiazdkę. Zazwyczaj przybiera on postać papierowego bloku z ponumerowanymi okienkami, gdzie każdemu dniu przypisane są jakieś łakocie. Jednak od pewnego czasu zauważam, że coraz popularniejsze stają się kalendarze, których zawartość możemy dobrać sami. A czemu by nie wykonać samemu całego kalendarza? Oczywiście w tym roku już trochę na to za późno, jednak warto za drukowanie zabrać się już teraz, ponieważ kalendarz nie należy do najmniejszych modeli 3D. 

Prezenty

Święta to także okres obdarowywania się prezentami. Często bywa to najtrudniejszym elementem przygotowań świątecznych, ponieważ dążymy do tego by podarek był przyjemną niespodzianką dla obdarowywanego. W takim przypadku druk 3D sprawdza się świetnie, umożliwiając nam samodzielne stworzenie spersonalizowanego prezentu lub wykonanie czegoś niedostępnego w sklepach. Jeżeli poza drukarką posiadamy jeszcze zdolności manualne lub znamy się na elektronice, to możliwości są niemal nieograniczone. 

Druk 3D pozwala nam na tworzenie biżuterii czy niespotykanych nigdzie indziej ozdób do domu. Dodatkowo technologia ta umożliwia nam tworzenie gadżetów ściśle związanych z zainteresowaniami osoby, którą chcemy obdarować. Jednym z moich ulubionych przykładów jest zegar wyświetlający na plastikowym modelu obecną fazę księżyca. 

Pakowanie

Oczywiście prezenty nie mogą sobie od tak leżeć pod choinką, musimy je jeszcze spakować. Jednym sztuka ta wychodzi lepiej, a innym… no najważniejsze, że się starali. A co ciekawe, druk 3D może nam pomóc nawet w tym, ponieważ wydrukować możemy wiele narzędzi, które ułatwią nam to karkołomne zadanie. Jednym z moich ulubionych jest uchwyt przytrzymujący papier do pakowania. Dzięki niemu możemy bez problemu odmierzyć i odciąć potrzebny kawałek. 

Ozdoby domowe

By nadać Świętom tego charakterystycznego, uroczo kiczowatego charakteru większość z nas dekoruje dom najróżniejszymi ozdobami. Je także możemy wykonać samemu i często będą one świetnym pomysłem na drobny, niezobowiązujący podarunek. 

Foremki do pierniczków

A czym by były Święta bez charakterystycznych potraw? Oczywiście różnią się one w zależności od rodziny czy rejonu kraju, jednak chyba wszędzie na ten dzień przygotowywane są tradycyjne pierniczki. A jeżeli znudziły nam się popularne gwiazdki i serduszka to druk 3D może rozwiązać i ten problem. Foremki do wycinania pierniczków możemy wykonać w jakimkolwiek wymarzonym kształcie lub jak zawsze znaleźć gotowe wzory w repozytoriach. Dzięki temu Święta spędzimy nie tylko jedząc renifery i mikołaje, ale także gwiazdy śmierci