Mighty Buildings wydrukuje Ci piękną willę w technologii 3D

O budynkach drukowanych w technologii 3D już kiedyś pisaliśmy, ale były to konstrukcje proste, żeby nie powiedzieć wręcz spartańskie. Dzisiaj przyjrzymy się technologii nowego amerykańskiego startupu, który chce odmienić oblicze tradycyjnego budownictwa poprzez oferowania luksusowych domostw.

Dwukrotnie szybszy czas i 45% mniejszy koszt budowy domu

Posiadłości budowane są z zastosowaniem specjalnego materiału nazwanego Light Stone. W wyniku ekspozycji na promieniowanie UV twardnieje on i nabiera swoich właściwości technicznych. Mighty Buildings twierdzi, że Light Stone jest 4 razy lżejszy niż cement, jednocześnie posiadając lepszą odporność na wodę i ogień oraz bardzo dobre właściwości termiczne. W połączeniu z innowacyjną drukarką 3D o wielkości nieco ponad 6 metrów możliwe jest znaczne skrócenie czasu pracy. Big-G Printer, bo tak właśnie nazywa się to urządzenie, jest w stanie drukować z prędkością nawet 120 milimetrów na sekundę. Umożliwia to w ciągu niecałej doby na wykonanie pomieszczenia o powierzchni wynoszącej do 32,5 metra kwadratowego. 

„Dlatego, że budujemy domy mieszkalne dla ludzi, bardzo rozważnie podeszliśmy do naszej wizji usprawniania rynku nieruchomości. To nie jest oprogramowanie komputerowe, które można naprawiać na bieżąco” – powiedział Slava Solonitsyn, CEO i współzałożyciel firmy Mighty Buildings. „Jesteśmy gotowi, by zwiększyć skalę naszej produkcji, zachowując pełną zgodność z wymaganiami technicznymi dotyczącymi zarówno naszego materiału, jak i technologii”.

W zakładzie przedsiębiorstwa jest produkowany prawie cały szkielet budynku. Przypomina on modularne klocki, które są następnie składane na placu budowy i poddawane dalszym pracom wykończeniowym. Technologia Mighty Buildings pozwala zaoszczędzić od 20 do 30% kosztów w porównaniu do klasycznych metod budowy nieruchomości z prefabrykatów.  Budowa domu Mighty Duo B zajęła 5 tygodni, z czego dwa tygodnie pochłonęło drukowanie domu, kolejne dwa zajęły prace przygotowawcze na miejscu montażu. Ostatni tydzień został przeznaczony na prace wykończeniowe.

Dopasuj go do swoich potrzeb

Mighty Buildings oferuje szereg różnych wariantów zabudowy. Możemy w praktycznie dowolny sposób projektować gotowy dom. Przypomina to nieco budowanie z klocków Lego – dostajemy do wyboru kilka różnych możliwości, które możemy układać zgodnie z naszymi potrzebami. Wszystkie domy są wyposażone w najnowsze systemy HVAC (ogrzewanie, wentylacja oraz klimatyzacja) i spełniają wysokie wymagania ekologiczne. Są też w pełni zgodne z lokalnymi regulacjami dotyczącymi budowy nowoczesnych nieruchomości. Oferta jest obecnie kierowana głównie do klientów ze stanu Kalifornia, ale firma już planuje ekspansję na sąsiednie rynki.