Aprecia to amerykańska firma, która wykorzystuje druk 3D w wytwarzaniu produktów farmaceutycznych. Stworzyli oni technologię ZipDose polegającą na wytwarzaniu porowatych tabletek, które mają być łatwiejsze do przyjmowania dla chorych przy jednoczesnej możliwości pomieszczenia dużych dawek aktywnego składnika farmaceutycznego. W 2015 roku Aprecia jako pierwsza otrzymała aprobatę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków dla drukowanego w 3D leku Spiritam. Niedawno Aprecia nawiązała współpracę z Batelle, firmą specjalizującą się w badaniach i rozwoju, co realnie może wpłynąć na polepszenie wydajności wszystkich etapów produkcji.

W 2019 roku inna firma, FabRX, ogłosiła, że opracowała spersonalizowane tabletki do żucia dla dzieci z rzadkimi zaburzeniami metabolicznymi (MSUD). Zresztą ta sama firma jest odpowiedzialna za wprowadzenie na rynek M3DIMAKER, pierwszej na świecie farmaceutycznej drukarki 3D do tworzenia spersonalizowanych leków.

Czy jest więc szansa, że drukowane, spersonalizowane leki i inne tego typu produkty medyczne będą w niedalekiej przyszłości codziennością?