Kardiochirurgia dziecięca jest jedną z najbardziej wymagających specjalności medycznych. Musi poradzić sobie z naprawdę delikatnymi strukturami – serce noworodka może ważyć tylko 20 gram i mieści się na dłoni. 

Druk 3D zmienia sposób przeprowadzania skomplikowanych operacji chirurgicznych

Gdy serce ma jedną wadę, lub kiedy jest ona stosunkowo powszechna, większość lekarzy może polegać na swoim doświadczeniu i wynikach badań takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Ale kiedy serce, o którym mowa, jest bardzo małe, choroba jest rzadka lub nietypowa, nawet najbardziej dokładne pomiary mogą okazać się niewystarczające.

Przedstawiamy Wam historię Kordiana, trzytygodniowego niemowlaka z Polski, który urodził się z poważną i niezwykle rzadką wadą serca:

Dr n. Med. Jarosław Meyer-Szary, z Katedry Kardiologii Dziecięcej i Wad Serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, podjął decyzję o wykorzystaniu technologii druku 3D do stworzenia modelu przestrzennego serca Kordiana.

Ogromną zaletą druku 3D, który coraz częściej wykorzystywany jest w kardiologii, jest możliwość stworzenia idealnego modelu 3D serca i dokładna obserwacja wszelkich nieprawidłowości, przed operacją, a nawet przeprowadzenie „testowej” operacji chirurgicznej na wydrukowanym modelu serca.

Znalezienie drukarki 3D, która będzie w stanie wydrukować pełnowymiarowe serce dorosłego człowieka, nie stanowi problemu. W przypadku zabiegu Kordiana każda maleńka żyła i tętnica otaczająca serce musiały zostać odtworzone z doskonałą precyzją. Do wydruku wykorzystano technologię SLS (selektywne spiekanie laserowe). W tym przypadku zastosowano Sinterit Lisa, drukarkę 3D do spiekania laserowego, która zaprojektowana i produkowana jest w Polsce.

Dzisiaj Kordian ma 18 miesięcy. Jego radosna twarz i pozytywne nastawienie nie zdradzają, że niewiele ponad rok temu przeszedł skomplikowaną operację serca. To fantastyczne, że mamy okazję być świadkami historii, w których wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym druku 3D, przyczynia się do ratowania życia i zdrowia najmłodszych!

Źródło: materiały prasowe Sinterit Sp. z o.o.