Drukarki 3D już od ponad 3 lat podbijają światowy rynek i są uznawane z jedną z najbardziej przyszłościowych technologii. Ceny drukarek są coraz bardziej przystępne co powoduje, iż znajdują nowe rzesze indywidualnych odbiorców – fanów technologii, osoby zainteresowane praktycznym wykorzystywaniem druku 3D w swojej pracy, a także firmy, które wykorzystują druk 3D do szybkiego prototypowania.

Dla wielu wciąż jednak koszt ok. 5 tyś wzwyż jest zbyt duży, by kupić, a potem eksploatować drukarkę na swój rachunek. Mimo wszystko nie chcą oni rezygnować z dobroci druku 3D. Z racji rosnącego popytu na tę technologię coraz popularniejsze stają się usługi jednorazowego druku 3D na zamówienie.

Usługi druku 3D realizowane są w większości dużych miast w Polsce, najczęściej w sklepach zajmujących się sprzedażą drukarek 3D. Punkty druku 3D przyjmują zlecenia przez internet, następnie klient przesyła plik w odpowiednim formacie gotowym do wydrukowania przedmiotu. Po wydrukowany przedmiot można zgłosić się już po kilku godzinach, ale czasem może to potrwać do kilku dni. Usługa druku 3D nie jest realizowana od ręki na miejscu w salonie lub sklepie – nie ma takiej możliwości z racji chyba jedynej obecnie wady tej technologii – czasu trwania wydruku nawet niewielkich przedmiotów, które należy liczyć w minutach, częściej są to jednak godziny pracy drukarki.

Co drukują najczęściej klienci?

To pytanie zadaliśmy pracownikom sklepu internetowego Avatar, który oferuje wydruki 3D w Krakowie w swojej stacjonarnej placówce przy al. Kijowskiej 64. Okazuje się, że zakres tematyczny elementów, z którymi przychodzili klienci do wydruku 3D jest ogromny – od przeróżnych zębatek do maszyn, po listwy do mebli do montażu oświetlenia, elementy makiet na wystawę firmy na targach przemysłowych, po akcesoria kuchenne (wieszaki na ręczniki, stojaki na sztućce), matryce na pieczątki i wiele więcej. Do bardziej oryginalnych i unikatowych można zaliczyć zlecenia na wydruki 3D żołnierzyków ze starej kolekcji z czasów PRL, kolekcjonerskie figurki LEGO, Star Wars, gadżety na prezenty w stylu unikalnych breloczków z dedykacją i inicjałami – raz było nawet pytanie o ubrania z drukarki 3D dedykowane na pokaz mody.

Użytkowe przedmioty oraz te bardziej oryginalne i mniej praktycze są wbrew pozorom zlecane coraz częściej firmom zajmującym się sprzedażą drukarek 3D oraz wydrukami 3D. To pokazuje silny trend – rosnącą popularność technologii i powszechną świadomość istnienia druku 3D. Wiele osób podchodzi do tego bardzo praktycznie drukując np. części zamienne do sprzętów domowego użytku, w których elementy uległy zniszczeniu lub zużyciu. Inny drukują prezenty lub rzeczy potrzebne w firmie. Jedno jest pewne i potwierdza to popularność zlecanych wydruków 3D – technologia druku 3D jest potrzebna praktycznie każdemu, ułatwia życie, pozwala przywrócić fukncjonalność zepsutym rzeczom oraz projektować nowe o wiele szybciej niż do tej pory.

Rewolucja z zastosowaniem druku 3D jest więc zatem nie unikniona. Gdy sprzęt ten osiągnie ostatecznie poziom cenowy średniej klasy komputera osobistego można już teraz spodziewać się, iż drukarki 3D zagoszczą w naszych domach tak, jak teraz używamy klasycznych drukarek atramentowych lub laserowych.