Meble Ikea to jedne z najbardziej rozpoznawalnych mebli na świecie. Dzięki swojej prostocie i przystępnej cenie można je dostrzec w wielu, nie tylko polskich domach. Są tak popularne, że po wypuszczeniu przez Microsoft składanych z papieru makiet nowego Xboxa, pojawiły się zestawienia, do których mebli tego szwedzkiego producenta nowe konsole będą pasować.

Wraz z dużą popularnością pojawili się także ludzie, którzy w pomysłowy sposób przerabiają meble, by dodać im kolejną funkcjonalność lub wręcz zmienić ich podstawowe zastosowanie. Najbardziej rozpoznawalnymi są Ikea Hackers, jednak teraz na rynek ten wkracza także Uppgradera. Jest to startup założony przez węgierskiego projektanta Adama Miklosi, który w swoim portfolio posiada chociażby nagrodę Red Dot. Nazwa pochodzi z języka szwedzkiego i oznacza “ulepszać”, bo właśnie taki cel przyświeca temu projektowi. 

Na chwilę obecną projektant stworzył sześć projektów do wydruku 3D, które w jakiś sposób ulepszają dostępne w sprzedaży produkty marki Ikea. Pierwszym z nich NÄ01, który naprawia znany defekt lampki biurkowej NÄVLINGE. Lampa ta posiada nisko osadzony całkiem silny LED, który ze względu na brak klosza może razić siedzącą przy niej osobę. Drukowany NÄ01 jest prostym kloszem, który w estetyczny sposób rozwiązuje ten problem. 

Innym popularnym produktem Ikei są wieszaki STAJLIG. Są to proste, tanie wieszaki wykonane z drutu. Jednak posiadające wadę charakterystyczną dla tego typu wieszaków, powieszone na nich koszule często się mną. Rozwiązują to zaprojektowane przez Adama listwy ST01, które po zamocowaniu ograniczają nacisk koszuli na wieszak i powstawanie zagnieceń. 

Projektant stworzył jeszcze cztery inne ciekawe projekty i, jak zaznacza na swojej stronie, jeżeli ktoś z was chciałbym przetestować przedstawione modele, wystarczy jedynie się z nim skontaktować.