Amerykańskie linie lotnicze United inwestują w przyszłość transportu pasażerskiego, jaką są ponaddźwiękowe samoloty Boom Overture. Maszyny te są prawie dwa razy szybsze od swojej konkurencji, mają imponujący zasięg, zapewniają niezwykle wysoki komfort podróży, a co najważniejsze, ich wpływ na środowisko naturalne jest praktycznie zerowy.

Sprzęt deklasujący swoją konkurencję

Overture to duchowy spadkobierca słynnego Concorde, który ma sprawić, by ponaddźwiękowe podróże na stałe wróciły do świata lotnictwa pasażerskiego. Parametry techniczne flagowego samolotu Boom robią wrażenie nawet na największych sceptykach. Jego prędkość przelotowa dochodzi do 1,7 Macha, dzięki czemu tę samą trasę można pokonać w prawie dwa razy krótszym czasie w porównaniu do najszybszych stosowanych obecnie samolotów liniowych. Imponujący jest także zasięg wynoszący 4250 mil morskich, który przekłada się na prawie 8 tysięcy kilometrów. Dzięki temu Overture jest w stanie pokonać trasę Los Angeles > Sydney w zaledwie 8 i pół godziny, podczas gdy tradycyjnemu liniowcowi zajęłoby to około 15 godzin.

Wnętrze Overture

W zależności od konfiguracji samolot pozwala zabrać na swój pokład od 65 do 88 pasażerów, którzy podróżują w niezwykle komfortowych warunkach. Każdy z nich ma do dyspozycji indywidualny fotel opracowany przede wszystkim z myślą o ergonomii i wygodzie.

Druk 3D umożliwia realizowanie innowacyjnych projektów lotniczych

Konstrukcja oraz rozwiązania techniczne zastosowane w Overture w dużej mierze opierają się na prototypowym samolocie Boom XB-1. Podczas jego konstrukcji inżynierowie Boom korzystali z narzędzi, szablonów oraz przymiarów wydrukowanych w 3D. Znacznie usprawniało to postępy prac i umożliwiało trzymanie się napiętego grafiku.

Overture

Druk 3D używany był także do szybkiego prototypowania oraz produkcji ponad 340 unikatowych części składowych zamontowanych w XB-1.