Niedawno w artykule o ciekawych projektach z Kickstartera, opisywałem projekt Vespera będący nowoczesnym spojrzeniem na oglądanie nocnego nieba. Jednak ciężko ukryć, że jest to rozwiązanie stosunkowo drogie, szczególnie biorąc pod uwagę jego hobbystyczny charakter. Dlatego dzisiaj chciałbym wam zaprezentować znacznie tańszą alternatywę opartą o bardzo popularny minikomputer Raspberry Pi

Wykorzystując Raspberry Pi oraz dostępny do niego aparat HQ, autor projektu stworzył małe urządzenie pozwalające na robienie świetnych timelaps’ów 180° rozgwieżdżonego nieba. Dodatkowo, autor w swoim projekcie uwzględnił osiadanie rosy i parowanie układów optycznych, dlatego w środku znajduje się termostat, który w przypadku wykrycia obniżania się temperatury uruchamia przekaźnik układu ogrzewania kopułyskutecznie zapobiegając osiadaniu drobin wody na urządzeniu. 

W projekcie wykorzystany został także Meteotux PI, wykonujący stacki zdjęć z zadanego okresu, które następnie można złożyć w całonocny zapis pozornego (i nie tylko) przemieszczania się ciał niebieskich po niebie. Autor prowadzi także kanał na YouTube, gdzie dostępne są przykładowe nagrania oraz poradnik jak zainstalować Meteotux Pi na Raspberry Pi.