Okulary nosi coraz większa część naszego społeczeństwa. Jedni dla podkreślenia urody, inni ze względów zdrowotnych. I chociaż na ogół skupiamy się na wyglądzie samych oprawek, to tak naprawdę najważniejszym elementem okularów są ich soczewki, których budowa jest niezwykle skomplikowana. Uprościć ją może druk 3D, co pokazują dokonania firmy Luxexcel.

Soczewki powstające z kropelek

Sekret technologii Luxexcel tkwi w innowacyjnej metodzie druku 3D. Każda soczewka powstaje z opatentowanego przez firmę materiału Luxexcel VisionClear. Pod tą nazwą kryje się płynna żywica, która po naświetleniu promieniowaniem UV staje się twarda i w pełni przezroczysta.

Cały proces produkcyjny Luxexcel przypomina nieco druk w technologii SLA. Główną różnicą jest jednak to, że materiał jest natryskiwany warstwa po warstwie w postaci pojedynczych kropelek na nieruchome łoże drukujące. Następnie żywica jest naświetlana promieniowaniem UV, a po jej utwardzeniu natryskiwana jest kolejna warstwa.

Ta skomplikowana technologia znacząco skraca i upraszcza cały proces produkcyjny. Tradycyjne metody wytwarzania soczewek wymagają przejścia przez około 30 różnych kroków, podczas gdy rozwiązania Luxexcel wymagają zaledwie jednego. Na tym jednak nie kończą się korzyści – już na etapie produkcji soczewka może być odpowiednio zaimpregnowana i dostosowana do wymagań klienta.

Luxexcel obiecuje również, że produkowane przez nich szkła są kompatybilne z technologią przyszłości. Firma w pocie czoła pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą „zatopić” w soczewce specjalny film holograficzny, falowód, a nawet zintegrowany wyświetlacz LCD. Ma to umożliwić tworzenie spersonalizowanych smart okularów, które rozszerzą funkcjonalność naszych smartfonów. I to wszystko w zwykłych okularach korekcyjnych!

50 000 sprzedanych soczewek na całym świecie!

Luxexcel w swoim ostatnim materiale prasowym pochwalił się, że wyprodukował już ponad 50 000 soczewek dla swoich klientów na terenie USA oraz Europy. Włodarze firmy zapowiedzieli też, że na tym nie kończą się ich ambicje, a ich obecnym celem jest zdetronizowanie tradycyjnych fabryk szkieł okularowych. Drukarki przedsiębiorstwa będą stopniowo zasilać kolejne gabinety okulistyczne, umożliwiając tym samym szybkie drukowanie soczewek korekcyjnych.

Klienci nie muszą się też obawiać o jakość ich nowych okularów. Żywica VisionClear jest zgodna z wymaganiami FDA (Agencja Żywności i Leków) oraz spełnia międzynarodowe standardy ANSI Z80.1, ISO 8980-1/8980-3, a także EN 166. Soczewki zachowują swoje właściwości w temperaturze od -20°C do +50°C. Gwarantuje to całkowite bezpieczeństwo użytkownikom, którzy zdecydują się skorzystać z oferty Luxexcel.