Materialise realizuje swój największy dotychczas projekt druku 3D w technologii SLA. Firma postanowiła wydrukować szkielet mamuta! 

Oryginalny szkielet mamuta, który został znaleziony w 1860 roku w pobliżu Dungelhoeffkazerne w Lier, w Belgijskiej Prowincji Antwerpii,  jest wystawiany w Królewskim Belgijskim Instytucie Nauk Przyrodniczych w Brukseli. Prawie 150 lat od znalezienia oryginału, szkielet powróci do swoich korzeni w Lier, gdzie będzie wystawiony w formie wydruku 3D. 

Szkielet składa się z 320 kości, które zostały zeskanowane i zrekonstruowane cyfrowo. Następnie cały szkielet zostanie wydrukowany w 3D przez Materialise, w ścisłej współpracy z muzeum w Brukseli i połączony dzięki niewidocznej strukturze wewnętrznej.

Rekonstrukcja mamuta to duże wyzwanie dla inżynierów Materialise. Każda kość została zeskanowana w muzeum w Brukseli, a następnie szkielet został cyfrowo zrekonstruowany w ścisłej współpracy z dr. Mietje Germonpré, rezydentem paleontologiem z Królewskiego Belgijskiego Instytutu Nauk Przyrodniczych, który pracował nad projektem, aby osiągnąć najwyższy stopień anatomicznej dokładności.

Dodatkowo, każdy skan wymagał oczyszczenia i przygotowania do drukarki 3D.

Zamiast wykorzystywać oryginalny XIX-wieczny zewnętrzny system mocowania, inżynierowie Materialise opracowali bardziej wyrafinowaną konstrukcję do montażu wewnętrznego. Podczas pracy nad modelem 3D szkieletu, inżynierowie  musieli myśleć o tym, jak dopasować strukturę łączników do kości i zintegrować otwory wejściowe i wyjściowe. Przy pracach nad budową wewnętrznej struktury łączników, wykorzystano doświadczenie firmy RapidFit w zakresie narzędzi samochodowych. Rezultatem jest wytrzymała i lekka konstrukcja, która waży zaledwie 300 kg.

„Skala projektu jest trudna, szczególnie dlatego, że musieliśmy zgromadzić różnych ekspertów, łącznie z inżynierami, paleontologami i specjalistami od wykańczania, a także dostosować naszą wizję gotowego modelu, jednocześnie spełniając napięte terminy” – powiedział Gertjan Brienen, kierownik projektu w Materialise. „Oryginalny szkielet ma pewne niedokładności, które odzwierciedlają stan wiedzy podczas pierwotnego montażu 150 lat temu. Jednym z przykładów jest długość ogona, który, jak wiemy, jest krótszy niż początkowo sądzono. W oryginalnym szkielecie mamuta brakuje również kilku kości, w tym lewego kła. Popękana górna szczęka została również dokładnie przywrócona, odzwierciedlając część pierwotnej struktury kości. Oznacza to, że mamut drukowany w 3D będzie bardziej precyzyjny pod względem naukowym niż oryginał „.

Kości zostaną wydrukowane w 3D na dziewięciu drukarkach 3D, które zostały specjalnie zaprojektowane do realizacji projektów wymagających bardzo dużej pojemności drukarki (pole robocze drukarki drukarki 220x70x80). Czas potrzebny na wydrukowanie szkieletu mamuta to  ponad miesiąca. Czas jest tak duży ponieważ drukarka 3d może nakładać tylko 1/10 grubości milimetra żywicy na raz. Wydrukowane kości 3D zostaną wykończone, pomalowane za pomocą kombinacji różnych lakierów, farb i tekstur, aby przypominały oryginalny szkielet.

„Drukowanie 3D staje się coraz bardziej użytecznym narzędziem w dziedzinie paleontologii, pozwalającym badać skamieliny bez uszkadzania cennych oryginałów i współpracować praktycznie nad tą samą kopaliną z kolegami z całego świata” – powiedział dr Mietje Germonpré. Praca nad pierwszym szkieletem mamuta, który kiedykolwiek został wydrukowany w 3D, była wyjątkowym doświadczeniem. „

Jako Materialination, również mamy ciekawe doświadczenia w drukowaniu zbiorów muzealnych i obiektów, które wcześniej zostały zeskanowane, a otrzymane modele przygotowane do druku 3D. Wszystkich zainteresowanych współpracą przy tego typu projektach zapraszamy do kontaktu 

źródło: 3ders.org