W obecnych czasach noszenie maski na twarzy stało się naszą codziennością. Jednak by spełniała swoje funkcje i była dla nas w pełni bezpieczna musi być czysta. Oczywiście można ją prać po każdym użyciu i mieć ich zapas w ciągłym obiegu (stosowana przeze mnie metoda) lub korzystać z masek jednorazowych. Jednak rozwiązania te nie są zbyt optymalne czasowo i finansowo. 

Dobrym pomysłem by zmniejszyć ilość prań w tygodniu jest zastosowanie UV-C do sterylizacji maski i nie tylko. Jest to światło UV o najniższej długości fali i wysokiej energii. Od wielu lat stosowane jest między innymi w laboratoriach to sterylizowana komór laminarnych jak i nawet całych pomieszczeń. Jednak ze względu na jego szkodliwe działanie na człowieka niezbędny jest zamknięty pojemnik w którym mogłaby odbywać się sterylizacja. Ciekawe rozwiązanie znalazłem na portalu Instructables, gdzie autor projektu stworzył drukowaną szafkę wyłożoną od środka odblaskowym materiałem wyposażoną w lampy UV-C. Dodatkowo zamontował w niej ekran wraz z enkoderem umożliwiając wybieranie opcji, takich jak tryb i czas naświetlania. Wielkość szafki umożliwia sterylizację nie tylko maski, ale także portfela czy telefonu. 

W samym projekcie nie przekonuje mnie jednak fakt, że element leżąc w szafce zostanie wysterylizowany tylko z jednej strony. Dlatego dla osób chcących wykonać podobny projekt sugeruję zastosowanie jakiegoś elementu obracającego lub rusztowania np. z drucików lub żyłki. 

Projekt jest prosty i bardzo łatwy do modyfikacji, więc zachęcam do jego zbudowania. Ja sam, czekam już na części by wykonać własny projekt szafki do sterylizacji.