Krótki i praktyczny poradnik Sketchup dla druku 3D, w którym opowiadamy, co należy zrobić, aby  zaprojektować model 3d w programie Sketchup, któremu nie oprze się żadna drukarka 3d!

Sketchup dla druku 3d to 8 krótkich porad, dzięki którym, będziecie mogli stworzyć model w Sketchupie, który bez problemu będzie można wydrukować na dowolnej drukarce 3d.

Sketchup dla druku 3d – poradnik krok po kroku

Niestety, szczególnie na początku przygody z modelowaniem 3D, użytkownicy często popełniają te same błędy, które sprawiają, że powstałych modeli nie da się wydrukować. Zobaczcie jak tego uniknąć.

1 – buduj „solidne” modele.

Solidne modele to takie, w których wszystkie płaszczyzny są zamknięte. Projektując, należy upewnić się, że każda krawędź otoczona jest dokładnie dwoma płaszczyznami. Upraszczając, można powiedzieć, że modele należy projektować w taki sposób, żeby po całkowitym zanurzeniu w płynie, ciecz nie wlała się do środka.

Błędy, które pojawiają się najczęściej:

  • bezpańskie krawędzie (należy je usunąć)
  • model zawiera dziury (domknij krawędzie)
  • wewnętrzne krawędzie (należy je usunąć)

sketchup dla druku 3d solidne modele

2 – pamiętaj, żeby ściany modelu nie były zbyt cienkie.

Grubość ścian modelu to jeden z podstawowych elementów, o których należy pamiętać podczas budowy bryły, którą zamierzamy wydrukować na drukarce 3D. Ściany muszą być na tyle grube, żeby utrzymały model 3D nie tylko na monitorze komputera, ale również w rzeczywistości. Domyślna płaszczyzna w Sketchupie jest zbyt cienka, żeby utrzymać model, dlatego podczas tworzenia figury, nie wolno zapominać o „wyciągnięciu” jej.

sketchup dla druku 3d scianki

Sketchup dla druku 3d zaleca, aby grubość ścianki miała minimum 0,6 mm.

3 – projektując małe przedmioty, powiększ je 1000 razy.

Sketchup dla druku 3d, nie jest pierwotnym przeznaczeniem tego programu. Został on stworzony z myślą o architektach projektujących budynki. Podczas tworzenia narzędzia do takich zastosowań, nie przejmowano się zbytnio małymi elementami, dlatego teraz przy projektowaniu niewielkich części, trzeba powiększyć je nawet 1000 razy (dla łatwego liczenia).

Przy projektowaniu małych przedmiotów Sketchup ma problemy z budowaniem płaszczyzn, dlatego zaleca się przeskalowanie ich na czas modelowania i powrót do właściwej skali przed wydrukiem 3d. W ten sposób możemy ominąć ograniczenia programu do modelowania niewielkich przedmiotów.

4 – zaokrąglenia modeli buduj z wielu segmentów.

Sketchup to program, który tworzy modele z wielokątnych płaszczyzn, przez co wszystkie zaokrąglenia w rzeczywistości zbudowane są wielu płaskich powierzchni.

Dla przykładu domyślny okrąg  Sketchupie zbudowany jest z 24 płaszczyzn (można to zobaczyć, włączając w programie opcję „pokaż ukrytą geometrię”). Dzięki wygładzeniu powierzchni, model na ekranie komputera wydaję się być przyjemnie zaokrąglony, ale  na wydruku 3d zobaczymy nieoczekiwane kanciaste ściany modelu.

sketchup dla druku 3d

Sposobem na obejście ograniczeń programu, jest zbudowanie zaokrągleń z większej ilości prostych segmentów, dzięki czemu rzeczywisty wydruk będzie optycznie bardziej obły (jak na rysunku wyżej).

5 – twórz modele, z oddzielnych komponentów.

Ta rada pozwoli Ci zaoszczędzić na prawdę mnóstwo czasu. Wielokrotnie podczas tworzenia modelu napotkasz sytuacje, w których trzeba będzie dokonać jakichś poprawek – to nieuniknione.

Jeśli model nie będzie składał się z osobnych komponentów, nie będzie można dokonać poprawki na pojedynczym fragmencie, a jedynie na całej bryle, co w konsekwencji może oznaczać, że model trzeba będzie budować od początku.

Kiedy uda się Wam stworzyć model w Sketchup dla druku 3d, z którego będziecie zadowoleni, przed zapisem do wydruku na drukarce 3D, należy połączyć wszystkie komponenty poprzez stworzenie zewnętrznej skorupy.

6 – używaj wtyczek.

Korzystanie z dedykowanych wtyczek bardzo usprawnia budowanie modeli w Sketchup dla druku 3d. Podczas pracy nad modelami, które później będziecie chcieli wydrukować w 3d, przyda się wtyczka: Solid Inspector, dzięki której zobaczycie czy model nie ma żadnych błędów, o których pisaliśmy w punkcie pierwszym. Co prawda wtyczka sama nie naprawi błędów, ale bardzo ułatwi ich identyfikację.

Kiedy powstawała pierwsza część tego artykułu, aby w pełni wykorzystać  Sketchup dla druku 3d, potrzebna jest również wtyczka, pozwalająca na zapis modelu do pliku .stl (takie pliki przyjmuje większość programów do obsługi drukarek 3D). Obecnie zarówno import jak i eksport modeli 3d w formacie stl jest możliwy bezpośrednio w Sketchupie.

7 – pamiętaj o ograniczeniach.

Druk 3d daje ogromne możliwości, ale nie można zapominać o jego ograniczeniach. Drukarki nie są w stanie pokonać praw grawitacji – nie mogą drukować w powietrzu. Przy mocno odstających modelach trzeba pamiętać o budowie odpowiednich wsporników (tzw. support).

Podczas modelowania w Sketchup dla druku 3d należy zdawać sobie sprawę, jak przebiega proces druku (warstwowe nakładanie kolejnych ścieżek tworzywa) oraz jakie są ograniczenia pola budowy (do sprawdzenia w specyfikacji konkretnych drukarek). Jeśli projektowany model jest większy niż standardowe pole pracy drukarki, należy wcześniej odpowiednio podzielić model na części, które po wydruku będzie można połączyć (za pomocą kleju lub acetonu).

8 – im więcej materiału, tym większe koszty wydruku.

Technologia druku 3d pozwala na bardzo efektywne wykorzystanie materiału. Płacimy tylko za tworzywo, które faktycznie zostało zużyte. Najlepszym sposobem na oszczędne zużycie tworzywa jest „odchudzenie” ścian modelu (nie można przesadzić!). Świetnym sposobem na oszczędności materiałowe podczas wydruku 3D jest drukowanie modeli z niewielkim wypełnieniem wewnętrznym (możemy ustawić dowolne wypełnienie od 0 do 100%)

Polecamy również artykuł „Jak przygotować model do druku 3D” w którym rozprawiamy  się z najczęstszymi błędami i pytaniami, które często nam zadajecie.

Źródło mastersketchup.com