Szybkie prototypowanie umożliwia firmom na całym świecie niemal natychmiastowe testowanie swoich najnowszych wynalazków. Nie inaczej jest w przypadku Kawasaki Racing Team, które w pocie czoła pracuje nad kolejnymi innowacjami wdrażanymi do świata Super Motocrossu. W szybkim prototypowaniu znacząco pomaga technologia druku 3D, która pozwala tworzyć prototypy dużo niższym kosztem, niż konkurencyjne metody CNC.

Pomysł > model 3D > prototyp wydrukowany w 3D > gotowy produkt

Tak w skrócie przedstawia się proces szybkiego prototypowania. Kawasaki zaprzęgło tę technologię między innymi do stworzenia uchwytu montażowego na specjalny czujnik, którego zadaniem jest zapisywanie wszystkich danych dotyczących zachowania motocyklu podczas wyścigu.

W pierwszej kolejności zespół Kawasaki zaprojektował i wydrukował w 3D model czujki. Następnie powstała forma, również wydrukowana w 3D. Ze względu na skomplikowaną geometrię formy, konieczne było zastosowanie suportów. Wydrukowano je z filamentu rozpuszczalnego w wodzie, dzięki czemu gotowy produkt posiadał wymiary zgodne ze specyfikacją techniczną, a technicy Kawasaki nie musieli „walczyć” z manualnym usuwaniem suportów ze środka wydrukowanego modelu.

Po przymierzeniu i sprawdzeniu spasowania poszczególnych elementów technicy Kawasaki mogli przejść do ostatniego kroku. Było nim zalanie wydrukowanej formy żywicą poliuretanową. Po jej zaschnięciu możliwe było złożenie wszystkich części w jedną całość i zamontowanie ich na wyścigowym motocyklu.