Czy druk 3D zmieni rynek obuwniczy? Na te pytania odpowiada raport SmarTech Analysis — 3D-Printed Footwear 2020-2030, an Analysis of the Market Potential of 3D Printing in the Footwear Industry. Opisuje on temat produkcji przyrostowej w przemyśle obuwniczym, wskazując, że do 2025 roku rynek drukowanego obuwia ma osiągnąć wartość ponad 4 miliardów dolarów! 

Produkcja przyrostowa (additive manufacturing) to jeden z najgorętszych tematów związanych z wykorzystaniem technologii w przemyśle wytwórczym. Pozwala w efektywny sposób wykorzystywać dostępne materiały, nie tylko w prototypowaniu, ale również w drukowaniu produktów końcowych.

Również w przemyśle obuwniczym produkcja przyrostowa powoli zmieniają procesy tworzenia nowych produktów. Coraz więcej dużych marek bada możliwości, jakie niesie za sobą druk 3D i wykorzystuje nowoczesne technologie w tworzeniu prototypów, ale również podeszw i cholewek. Wszystko wskazuje na to, że masowa produkcja butów w technologii 3D staje się powoli rzeczywistością.

Według raportu SmarTech same części obuwia do wykorzystania w produkcie końcowym mają stanowić 3 miliardy dolarów w całym sektorze obuwniczym do 2028 roku. Najszybciej ma rosnąć produkcja elementu, który do tej pory sprawiał najwięcej problemów — druk cholewki.

Technologia 3D w druku obuwia

Jedną z firm, która ma zmienić podejście do druku obuwia jest Volex8 zajmująca się wielomateriałowymi rozwiązaniami do wytwarzania przyrostowego obuwia i odzieży sportowej. Jednym z ich najciekawszych projektów jest opracowanie technologii drukowania bezpośrednio na tkaninie. W przeciwieństwie do większości firm, które drukują jedynie podeszwy, Volex8 projektuje całą górną część buta, dzięki procesowi ActiveMix. Proces ten umożliwia drukowanie wysokowydajnych i kolorowych reaktywnych poliuretanów. 

Inne projekty zakładają stosowanie w tym celu fotopolimeryzacji w kadzi, do drukowania kompletnych butów w 3D. Jak wskazuje raport, drukowanie cholewek poprzez wytłaczanie termoplastyczne w produkcji seryjnej ma być kluczowe dla zmiany w podejściu do produkcji obuwia. SmarTech wskazuje również, że fotopolimeryzacja ma być dominującą metodą na rynku obuwniczym przez najbliższych dziesięć lat.

Raport wartościowy, ale drogi

W raporcie znajdziemy również kompleksowe badanie całej branży oraz analizy przychodów możliwych w całym segmencie w kontekście druku 3D. Od prototypowania, przez narzędzia do produkcji, aż po końcowe elementy i całe produkty. Ciekawe z naszego punktu widzenia są również analizy sprzętu do produkcji przyrostowej, konkretnych materiałów wykorzystywanych do produkcji obuwia, a nawet oprogramowania. Niestety cena raportu jest dość odstraszająca. Minimum 5000 USD zapłacą jedynie firmy faktycznie zainteresowane wprowadzeniem tych metod w swoich procesach produkcyjnych.

Czy druk 3D faktycznie odmieni branżę produkcji obuwia? Jako dowód potwierdzający taką tezę z pewnością może być fakt, że technologię drukowania części butów stosują takie marki jak Adidas, Nike, Reebok, New Balance, Under Armour i Timberland. 

Źródło:
https://3dprint.com/271999/3d-printed-footwear-to-generate-4-2-billion-by-2025/