Drukujesz w 3D? Grawerujesz? A może codziennie używasz laserowej przecinarki? Teraz będziesz mógł użyć do tego celu jednego, niezwykle uniwersalnego sprzętu, który powstaje dzięki wsparciu społeczności Kickstarter!

Technologiczny kombajn nowej generacji

Każdy biznes stara się minimalizować koszty oraz zwiększać swoją produktywność. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby urządzenia pracujące w przedsiębiorstwach były możliwie jak najbardziej uniwersalne. Podążając za tą tendencją, firma Rubanmaster postanowiła połączyć trzy ogromnie przydatne narzędzia i zamknąć je w jednej obudowie. Z czego składa się ich najnowszy produkt?

Pierwszym urządzeniem zawartym w pakiecie jest drukarka 3D SLA. Materiałem, z którego powstają gotowe wydruki, jest żywica światłoutwardzalna. Natomiast samo utwardzanie wydruku odbywa się przy pomocy lasera o dużej mocy. Najlepsze jest to, że Rubanmaster jest całkowicie kompatybilny ze standardowymi żywicami, twardniejącymi po kontakcie ze światłem o długości fali 405 NM. Jego głowica porusza się z dokładnością do 0,005 milimetra, co gwarantuje bardzo wysoką dokładność. Maksymalna powierzchnia drukowania to 120 mm na 120mm na 140 mm.

Prędkość ruchu lasera Rubanmaster’a wynosi 600 milimetrów na sekundę, dzięki czemu urządzenie jest niemal trzy razy szybsze niż konkurencyjne drukarki typu FDM, a o wysoką jakość tworzonych elementów dba szereg czułych sensorów.

Po skończonym drukowaniu można niemal natychmiastowo skorzystać z drugiej funkcji Rubanmaster’a, czyli funkcji grawerowania. W tym celu wykorzystywany jest ten sam laser o mocy 2,5 W. Umożliwia on wypalanie wzorów na papierze, drewnie, skórze, kartonie oraz nieprzezroczystym akrylu. Co ciekawe, urządzaniem można wypalać wzory również na owocach oraz obiektach o nieregularnych kształtach.

Grawer posiada jeszcze jedną funkcję, która będzie szczególnie przydatna początkującym osobom. W trakcie procesu wypalania wzoru urządzenie wyświetla na obrabianym elemencie cały wypalany obraz.

Po wybraniu opcji przecinania Rubanmaster maksymalizuje moc lasera oraz zmniejsza jego prędkość, co pozwala mu na przepalanie się przez całą grubość materiału. Dzięki temu możliwe staje się tworzenie estetycznych wzorów w bardzo krótkim czasie.

Jak to wszystko jest możliwe?

Chociaż Rubanmaster, jako urządzenie, jest niezwykle skomplikowany, to jego obsługa jest bardzo łatwa. Odpowiada za to między innymi łatwe w obsłudze oprogramowanie, w którym od razu można uwzględnić przejście do kolejnych etapów obróbki materiału. Podczas pracy urządzenia wszystkie parametry widoczne są na 3,5-calowym, dotykowym ekranie. Używając go, można również „w locie” zmieniać kluczowe parametry jego pracy.

Zmiana funkcjonalności Rubanmaster’a polega dosłownie na obróceniu go „do góry nogami”. W klasycznej pozycji urządzenie działa jak klasyczna drukarka 3D. Na dno maszyny wkładany jest pojemnik z żywicą, a łoże drukujące jest stopniowo podnoszone do góry. Jeśli chcemy skorzystać z funkcji grawera lub przecinarki, to wystarczy wyjąć tacę z żywicą, a następnie obrócić całe urządzenie.

Warto też wspomnieć o bezpieczeństwie pracy, na które Rubanmaster położył szczególny nacisk. Powierzchnia druku oddzielona jest energochłonną szybką, która gwarantuje, że laser nie uszkodzi wzroku operatora ani nie zaszkodzi osobom postronnym. Urządzenie posiada również wbudowany wentylator, który pochłania wszystkie szkodliwe opary.

Data dostarczenia gotowej drukarki została zaplanowana na maj 2021 roku.