Zapraszamy Was na bardzo ciekawą rozmowę z Jackiem, który w dniu dzisiejszym upublicznił swój świetny projekt drukarki 3D. Z Jackiem poznaliśmy się podczas targów 3D Poland w Lublinie, kilka miesięcy temu, kiedy mówił nam o swoim pomyśle, a dziś mamy przyjemność rozmawiać o gotowym już projekcie: 

Michał Frączek: Od jak dawna interesujesz się drukiem 3D?

Jacek Dziedzic: Z drukiem 3d spotkałem się w 2008 roku gdy prowadziliśmy firmę tworzącą sprzęt sportowy. Jednak cena w tamtym czasie wynosiła około 80 tys dolarów za drukarkę proszkową i była dla nas ceną zaporową. W 2010 roku rozpoczeliśmy budowę własnej drukarki 3d, również proszkowej w oparciu o elementy rynkowych drukarek biurowych jednak nie udało się nam dokończyć projektu a części do popularnego reprapa były w Polsce niedostępne. W kwietniu 2012 roku znalazłem firmę UDesign i z pomocą Krzysztofa udało mi się zbudować swojego pierwszego reprapa. W lipcu rozpoczełem budowę drukarki ze znanym z makerbota stołem ruchomym w osi Z czyli pionowej.

MF: Czy to pierwszy projekt drukarki 3D nad którym pracujesz? 

JD: Projekt, który mam przyjemność uwolnić rozwijał się od lipca 2012 roku. Na początku września, miałem działałający prototyp jednak nie udało mi się dobrać do niego odpowiedniej obudowy. Wtedy jeszcze extruder był oddalony od głowicy, a filament był prowadzony cięgnem bowdena, okazało się chybionym rozwiązaniem. Zbudowałem potem kolejny prototyp o dużym polu roboczym 30x30x25cm. Po testach okazało się że ponad 20 kilogramowa, aluminiowa rama nie jest stabilna w jednej z osi i projekt został odłożony. Następnie wybrałem sklejkę na materiał ramy, jednak nie jestem zwolennikiem tego materiału i od niej odszedłem. W końcu trafiłem na materiał dibond z którego zbudowałem kilka drukarek Mendel90 dla siebie i znajomych. I w końcu powstał Idea Lab One, którego właśnie prezentuję.

MF: Opowiedz coś o modelu drukarki, nad którym pracowałeś? 
JD: Drukarka Idea Lab One powstała z myślą o tym, aby każdy mógł zbudować ją samodzielnie. Elementy dobrałem więc tak, aby dało się je dostać na Polskim rynku. Wiele elemntów jest drukowanych, co pozwala na szybki rozwój projektu. Drukarka wykorzystuje Direct Drive Extruder czyli rozwiązanie z którego korzystacie na przykład w swoim Replicatorze 1 i które sprawdza się świetnie. Pole robocze drukarki to 20cm na 15cm na 15cm I według mnie jest w zupełności wystarczające. Drukarkę projektowałem modułowo więc zwiększenie pola roboczego, będzie wymagało jedynie zmiany kilku elemntów. Zależało mi na dokładności druku, ponieważ od początku drukarka była mi potrzebna do prototypowania. W osi Y teoretyczna dokładność pozycjonowania głowicy to 18.75 mikrona, w osi X 26.25 mikrona. Wysokość warstwy przy której drukarka drukuje to 100 mikronów (0.1mm) Aktualnie uwolniony projekt to wczesna wersja, którą w dalszym ciągu zamierzam rozwijać
 MF: W czym Twoja drukarka jest lepsza od innych dostępnych na rynku?
JD: Tak naprawdę ma te same ograniczenia wynikające z technologii FDM. Jednak układ ruchu znany z profesjonalnych drukarek gdzie stół podczas druku nie rusza się, a jedynie obniża się przed następną warstwą pozwala na dokładniejsze wydruki. Drukowałem na wielu drukarkach open source w których stół porusza się przód tył i dużo trudniej w tych konstrukcjach jest uzyskać powtarzalność ze względu na zmieniające się warunki takie jak temperatura, czy przepływ powietrza. Idea Lab One można zamknąć panelami z poliwęglanu czy popularnej pleksi i jednocześnie zapewnić takie same warunki dla kolejnych wydruków. Zaletą jest podgrzewany stół który umożliwa druk za pomocą ABS i jest on oparty o elementy grzewcze stworzone do grzania a nie jak ma to miejsce w przypadku wielu konstrukcji rezystory mocy czy płyty laminatowe.
MF: Planujesz wprowadzić swój model do komercyjnej sprzedaży?

JD: Projekt został uwolniony na licencji Creative Commons SA BY czyli uznanie autorstwa. Więc kazdy może pobrać pełen zestaw części i rysunków do budowy drukarki. Zastanawiałem się nad produkcją jednak na chwilę obecną muszę skupić się na pracy. Jednak chciałbym umożliwić zakup zestawów DIY (zrób to sam) Przez rok dobrałem sobie świetnych dostawców części i dzięki zestawom potencjalni budowniczy nie musieliby przekopywać dziesiątek stron. Myślałem też aby składać drukarki wyposażone w serwer druku, co umożliwiało by sterowanie drukarką przy pomocy telefonu czy tabletu jednak chwilowo praca pochłania większość czasu 🙂

MF: Jakie masz plany na przyszłość, planujesz już kolejne projekty drukarek 3D? 
JD: Chciałbym w tym roku otworzyć drukarnię FDM(3d) czyli zbudować kilka drukarek i świadczyć usługi. Co do projektowania marzy mi się taki prawdziwy produkt czyli typowa biurkowa drukarka która działa po wyjęciu z pudełka, w ładnej obudowie i spełniająca wszelkie normy. Na europejskim rynku brakuje taniej drukarki z CE. Mam kilka konceptów drukarek jednak na dzień dzisiejszy ciężko mi powiedzieć czy coś z tego wyjdzie. Miałem już kilka propozycji inwestycyjnych jednak utrata kontroli nad firmą (której jeszcze nie ma) za środki na budowę kilku drukarek mijają się z celem.
Jacek Dziedzic: Rocznik 1986 roku mieszka na Lubelszczyźnie, Doświadczenie zawodowe w grafice i stolarstwie. Pasje to tworzenie i konstruowanie. Interesuje się technologią, automatyką i dobrą muzyką.
Z jackiem możecie się skontaktować przez jego stronę internetową: http://www.idea-lab.pl/ lub pisząc na maila: jacek@idea-lab3d.eu
Jacek Dziedzic
Poniżej znajdziecie galerię zdjęć przedstawiającą drukarkę, którą skonstruował Jacek. Gratulacje! Jeśli chcielibyście opowiedzieć nam o swoim projekcie napiszcie na adres: michal@materialination.com