Za niedługo dla sporej części z nas sezon rowerowy zacznie się powoli kończyć. Jest to więc idealny czas na konserwację roweru, a może także na wprowadzenie pewnych mniejszych lub większych modyfikacji. 

Dzisiaj chciałbym przedstawić listę najciekawszych, moim zdaniem, projektów rowerowych, które są możliwe do wykonanie przez większość hobbystów. 

E-bike

Trzeba chyba żyć pod kamieniem przez ostatnie parę lat, by nie zauważyć powstania ogromnej mody na pojazdy elektryczne. Jest ona zauważalna chociażby w dużym popycie na samochody, ale także hulajnogi czy właśnie rowery elektryczne. Jednak w przeciwieństwie do pierwszych dwóch wymienionych środków transportu, w przypadku roweru możemy obrać dwie ścieżki. Pierwsza to kupienie gotowego komercyjnego rozwiązania, gdzie druga to zamontowanie do swojego roweru gotowych zestawów zamieniających go w pojazd elektryczny. Komercyjnie dostępne rozwiązania są jednak dużo droższe i niestety (poza topowymi produktami) bywają zawodne. Wybór więc wydaje się oczywisty. 

Jednym z częściej wybieranych napędów jest Tong Sheng TSDZ2. Między innymi ze względu na fakt, że napęd ten posiada tryb wspomagania pedałowania, opierający się na czujniku momentu obrotowego a nie, jak inne modele, czujniku kadencji. Dodatkowo istnieje możliwość zmiany softwaru na OpenSource, który znacząco polepsza odczucia korzystania z niego oraz daje możliwość najróżniejszych zmian i przystosowań.

Licznik rowerowy

Większa część liczników rowerowych wskazuje w trakcie jazdy naszą prędkość, pokonaną drogę i ilość spalonych kilokalorii. Pewnie, na rynku są modele wyposażone w GPS i WiFi, ale są to urządzenia skierowane raczej do profesjonalistów, chociażby biorąc pod uwagę ich cenę. Jednak w czasach tanich komponentów elektronicznych i powszechnego stosowania mikrokontrolerów aż się prosi by spróbować zbudować swoje własne rozwiązanie. 

Jednym z ciekawszych gotowych projektów jest BicycleCompanion. Ten oparty na STM32 komputer dostępny jest w domenie OpenSource i posiada naprawdę sporą ilość opcji. Jak zaznacza sam autor, głównym założeniem projektu było uzyskanie jak największej liczby funkcji przy jak najdłuższym życiu na baterii. Dlatego poza podstawowymi statystykami, na ekranie BicycleCompanion zobaczyć możemy między innymi temperaturę, wysokość nad poziomem morza czy kompas. 

Wszystkie potrzebne informacje do własnoręcznego zbudowania, wraz z plikami gerber i stl, dostępne są na GitLab’ie autora. Dodatkową zachętą do wykonania takiego komputera samemu może być fakt, że po pobieżnym przejrzeniu listy komponentów, wydaje mi się, że komputer taki kosztować będzie niewiele więcej niż modele powszechnie dostępne w sklepach sportowych. 

 Kierunkowskazy

Jeżdżąc na rowerze po drogach każdy z nas zobowiązany jest sygnalizować swój wykonywany manewr skręcania. Na całym świecie wskazuje się kierunek skrętu wyciągniętą ręką. Zazwyczaj nie jest to szczególnie problematyczne, jednak przy śliskiej nawierzchni lub wysokiej prędkości tego typu akrobacje stają się stosunkowo niebezpieczne. Szczególnie biorąc pod uwagę stan wielu polskich dróg. 

Z pomocą może przyjść rozwiązanie stosowane w autach – kierunkowskaz. Sam nie raz zabierałem się za budowanie takowego, jednak nigdy nie starczyło mi zaparcia i motywacji, by wyjść poza etap breadboard’a i programu w arduino. Jednak w internecie możemy znaleźć bardzo wiele projektów OpenHarware z już gotowymi rozwiązaniami. 

Jednym z nich jest projekt kierunkowskazu wyposażonego w moduł bluetooth. Umożliwia on nie tylko bardzo łatwy montaż, ale także możliwość bezproblemowego demontażu głównej części i zabranie jej ze sobą, co pozwoli na uniknięcie niechcianej zmiany właściciela. Dodatkowo, moduł sterujący oparty o arduino nano mieści się w kierownicy rowerowej, dzięki czemu jego używanie jest łatwe i intuicyjne. 

Drobne elementy

W moim rowerze prawie zawsze czegoś brakuje. Raz jakiejś nakrętki na zawór, zaślepki na kierownicę albo jakiejś innej drobnicy. Zazwyczaj problem z nimi mam taki, że bez nich rower jeździ dobrze, a do sklepu rowerowego zawsze nie po drodze. Jednak w obecnej chwili nic nie stoi na przeszkodzie bym wszystkie brakujące elementy po prostu wydrukował. 

W ogólnodostępnych repozytoriach można znaleźć najróżniejsze modele, w tym wieszaki rowerowe, nakrętki, narzędzia czy uchwyty na telefon lub latarkę.

Znajdziemy tam także znacznie bardziej wyspecjalizowane modele. Chociażby ten zestaw ułatwiający jeżdżenie na rowerze osobom z niepełnosprawnościami. 

Całą ramę?

To raczej w formie ciekawostki, ale czy na pewno? Jak udowodnił autor projektu – Stephan Schürmann możliwe jest także wydrukowanie prawie całej ramy rowerowej