Amerykańska firma Rocket Lab, która zajmuje się dostarczaniem satelitów na orbitę pozaziemską oraz oferowaniem bezzałogowych lotów kosmicznych, w swojej notce prasowej z początku września tego roku ogłosiła plany dotyczące otwarcia kolejnego zakładu produkcyjnego, który znacząco zwiększy możliwości przedsiębiorstwa. Obecnie z usług Rocket Lab korzystają zarówno prywatne firmy, jak i największe rządowe agencje.

Silniki rakietowe drukowane w technologii 3D

Jednym z kluczowych elementów, który umożliwił Rocket Lab osiągnięcie sukcesu w niezwykle konkurencyjnej branży lotów kosmicznych, jest nacisk na wykorzystywanie technologii druku 3D. Umożliwia ona budowanie innowacyjnych silników rakietowych oraz znaczące zredukowanie kosztów startu rakiety.

Flagowym produktem amerykańskiej spółki jest wydrukowany w 3D silnik Rutherford, który napędzany jest ciekłym tlenem oraz RP-1, czyli wysoce przetworzoną naftą. Mieszanka paliwowa dostarczana jest do komory spalania poprzez dwie elektryczne pompy, które odpowiadają za podawanie odpowiednio dobranej ilości paliwa. W efekcie pojedynczy silnik Rutherford uzyskuje ciąg wynoszący 24,9 kN, a charakterystyka jego pracy jest w pełni liniowa, umożliwiając tym samym łatwe sterowanie całą rakietą.

Udany debiut na giełdzie i znaczące zwiększenie możliwości produkcyjnych

Rocket Lab pod koniec sierpnia 2021 roku zaliczyło ciepło przyjęty debiut na amerykańskiej giełdzie Nasdaq. Dzięki temu firmie udało się pozyskać 777 milionów dolarów, które pozwolą finansować dalszy jej rozwój. Obecnie spółka rozpoczęła budowę nowego zakładu produkcyjnego, który ma znacząco zwiększyć możliwości Rocket Lab. Nowa placówka będzie mieć powierzchnię ponad 35 tysięcy m2, a jej głównym zadaniem będzie produkowanie wysokiej jakości kół reakcyjnych, wykorzystywanych do utrzymywania zadanego położenia satelity w kosmosie.