Roboty to temat, który interesuje mnie od najmłodszych lat. Wraz z wiekiem zbudowałem parę powszechnie znanych modeli (w tym Vorpal’a) i obserwowałem rozwój specjalistycznych firm takich jak Boston Dynamics czy Intuitive Surgical. I pomimo zachwytu w jaki wprawiają mnie nagrania z operacji prowadzonych z użyciem robotów Robin lub da Vinci, najbardziej lubię poznawać proste roboty DIY. Ich prostota i często niewiarygodne pomysły wykorzystane przy ich budowie wydają mi się budować podwaliny współczesnej robotyki. Wprowadzają one robotykę do naszych domów, a często nawet do szkół. 

Niedawno na portalu Instructables pojawił się bardzo zabawny robot z dość specyficznym sposobem przemieszczania się. Jest on spowodowany tym, że do jego budowy zastosowano tylko jeden silnik krokowy i zasilanie. Powoduje to, że napędzane są tylko przednie “odnóża” gdzie tylna para ciągnięta jest za robotem, odpowiadając jedynie za jego stabilizację. Jednak pomimo swojej bardzo prostej budowy, jest on w stanie w miarę bezproblemowo przemieszczać się nawet w stosunkowo trudnym terenie.

Przedstawiony robot, w swoich założeniach bardzo przypomina mi grupę robotów nazywanych bristlebots. Te “szczoteczkowe” roboty zbudowane są jedynie z główki szczoteczki do zębów oraz malutkiego silnika wibracyjnego (identycznego jak ten znajdujący się w telefonie każdego z nas). Po włączeniu silnika robot zaczyna przemieszczać się w stosunkowo losowy sposób. Jednak jeżeli dołożymy kolejne, w pewnym momencie zaczną zbierać się w grupę i tworzyć strukturę przypominającą rój. Choć wydaje się to zabawne, zjawisko to bardzo dobrze obrazuje mechanizmy rojenia się niektórych organizmów, jak np. szarańczy wędrownej. Zjawisko to zostało opisane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Proceedings of the Royal Society

Jeżeli chcielibyście spróbować swoich sił w budowie takiego robota nie musicie poświęcać swojej szczoteczki do zębów. Na portalu Thingiverse znajdują się modele gotowe do wydrukowania. Dodatkowo, możliwa jest zmiana “nóżek” robotów co wpływa na ich przemieszczanie się.