O Boston Dynamics śmiało można powiedzieć, że są pionierami współczesnej robotyki. Ich flagowym produktem jest Spot, czyli autonomiczny robot, który swoim wyglądem przypomina psa. W ostatnim czasie firma wprowadziła kilka znaczących ulepszeń, dzięki czemu Spot z ciekawostki przerodził się w prawdziwą sensację.

Mechaniczne ramię

Spot pomimo swojej ogromnej innowacyjności i wysokiej jakości miał jednocześnie pewną wadę. Był nią brak możliwości wchodzenia w interakcję z obcymi przedmiotami. Wynikało to z jego czworonożnej konstrukcji, która co prawda doskonale sprawdzała się w trudnym terenie, ale zmuszała robota do ciągłego pozostawania na wszystkich kończynach. Spot mógł jedynie korzystać z dodatkowych czujników, komputerów lub kamer, które montowane były w specjalnym gnieździe zlokalizowanym na jego plecach.

Boston Dynamics znalazło jednak nieco inne zastosowanie dla szyny montażowej Spota – w pełni ruchome ramię. Jest ono całkowicie kompatybilne z ekosystemem Boston Dynamics, co znacząco ułatwia pracę. Dzięki niemu Spot może chwytać, podnosić, przenosić, a nawet przeciągać.

Ramię Spota umożliwia również korzystanie z drzwi – robot „po ludzku” chwyta klamkę i przekręca ją, a następnie otwiera drzwi i przechodzi przez nie. Spot może również zakręcać kurki, otwierać i zamykać zawory lub zwyczajnie włączać światło. Ramię oferuje również tryb manualny, pozwalający na niemal dowolne manipulowanie obiektami. Pracę ułatwia wbudowana kamera 4k ze zintegrowanym oświetleniem.

Pełne wsparcie dla profesjonalistów

Boston Dynamics od początku pozycjonował swoje produkty jako wsparcie dla dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Spot może zastąpić pracowników w miejscach stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla ich życia. Jego parametry umożliwiają używanie go do regularnych inspekcji wszelkiego rodzaju instalacji technicznych. Sprzęt jest w stanie przeprowadzać obchody całkowicie autonomicznie, jednocześnie umożliwiając manualne przejęcie nad nim kontroli w dowolnym momencie. Wszystkie dane przesyłane są bezprzewodowo przez internet, umożliwiając dostęp do nich w każdym miejscu na świecie. Po zakończonej inspekcji Spot wraca do swojej stacji dokującej, gdzie jego bateria jest automatycznie ładowana tak, aby był gotowy do dalszej pracy.

Boston Dynamics wraz ze Spotem dołącza swoje oprogramowanie ułatwiające zarządzenie flotą robotów. Korzystając z niego, operator Spota widzi i słyszy to samo co robot, a w razie potrzeby może przełączyć go w manualny tryb sterowania. Przedsiębiorcy mogą także liczyć na pełne wsparcie techniczne oraz pomoc w razie jakichkolwiek problemów.