Zazwyczaj na naszych łamach piszemy o wydarzeniach i wynalazkach czysto technologicznych. Uważam jednak, że istnieją pewne odkrycia, o których powinno wiedzieć jak najwięcej osób, ponieważ są to technologie, które będą kształtować przyszłość naszego świata. Takimi technologiami jest chociażby metoda CRISPR/cas9, za odkrycie której w 2020 roku przyznany został Nobel w dziedzinie chemii. Równie duży wpływ na nasze życie może mieć także nowe odkrycie programistów z DeepMind. Ta brytyjska firma może być znana większości z Was, ponieważ to oni stoją za AI, które pokonały ludzi w GO, szachy czy Starcrafta. Wczoraj jednak pokazali oni światu swój nowy algorytm nazwany “AlphaFold”, którego zadaniem jest określenie budowy strukturalnej białek na poziomie współcześnie stosowanych metod laboratoryjnych. Powszechnie strukturę białek badało się poprzez ich krystalizację i wizualizację z pomocą promieniowania Roentgena, a bardziej współcześnie z wykorzystaniem mikroskopii krioelektronowej. Jednak obie te techniki mają wiele ograniczeń i są niezwykle pracochłonne.

Dlaczego jednak to takie ważne? Białka w organizmach zwierząt (i nie tylko) biorą udział w niezliczonej ilości procesów pełniąc najróżniejsze role (np. katalityczne, buforowe czy budulcowe), które uzależnione są od ich struktury przestrzennej. Struktura ta powstaje jako wynikowa oddziaływań budujących białka aminokwasów, jednak są to mechanizmy tak skomplikowane, że te same łańcuchy aminokwasów w zależności od warunków i sąsiedztwa mogą przyjąć tysiące, jak nie miliony form. Dlatego ich określenie na podstawie jedynie kolejności aminokwasów jest niezwykle trudne, a kluczowe w wielu współczesnych badaniach. Znajomość struktury białka umożliwia nam między innymi poznanie jego funkcji, a w przyszłości tworzenie białek, które mogą stać się nowymi lekami.     

Oczywiście musimy pamiętać, że jest to dopiero zalążek technologii i AlphaFold ma jeszcze sporo ograniczeń. Jak chociażby ograniczenie wielkości do małych białek lub składowych (domen) większych. Niezależnie od tego jest to niesamowite odkrycie, które pokazuje jak ogromny potencjał drzemie w budowaniu sztucznej inteligencji. 

Źródło: Nature