Kosmiczny startup ogłosił rozpoczęcie kolejnej rundy finansowania opiewającej łącznie na 500 000 000 $. To bardzo popularna taktyka w świecie innowacyjnych biznesów, gdzie w zamian za sprzedaż udziałów spółka pozyskuje dodatkowy kapitał na realizowanie swoich projektów. W przypadku Relativity Space pieniądze zostaną spożytkowane w celu uruchomienia produkcji ich flagowego produktu – rakiety Terran 1.

Pojazdy kosmiczne wydrukowane w 3D

O fenomenie Relativity Space pisaliśmy już na łamach Materialination. Przypomnijmy tylko, że polega on na całkowicie odmiennym podejściu do produkcji rakiet oraz tworzeniu nowych standardów branżowych. Wszystkie produkty Relativity Space w zdecydowanej większości powstają przy pomocy druku 3D. Co więcej, firma postawiła sobie za cel zminimalizowanie liczby samych części, z których składają się ich konstrukcje. Tradycyjne rakiety powstają z ponad 60 000 różnych elementów, podczas gdy flagowy statek kosmiczny Relativity Space Terran 1 składa się z zaledwie 730 części. Pozwala to nie tylko na wymierne oszczędności finansowe, ale również na skrócenie samego czasu produkcji do zaledwie 60 dni roboczych.

Innowacyjność Relativity Space okazała się niezwykle pomocna w przezwyciężaniu skutków pandemii COVID-19. Podczas gdy w kraju obowiązywał lockdown, a większość zakładów pozostawała zamknięta, to zakład Relativity Space jako jeden z nielicznych pracował pełną parą. A wszystko dlatego, że większość pracowników stanowią autonomiczne drukarki 3D „Stargate”.

Jakość drukowanych przez nie części jest porównywalna z tradycyjnymi metodami metalurgicznymi, a w niektórych przepadkach znacznie je przewyższa. Drukarka 3D eliminuje też czynnik ludzki – wszystkie wydruki są powtarzalne, a maszyna może pracować praktycznie bez przerwy.

Ogromna szansa dla firmy

Relativity Space, przygotowując się do startu Terran 1, przeprowadziło w ciągu tego roku ponad 400 testów silników Aeon 1. To właśnie one będą napędzać przyszłe rakiety firmy. Nowo pozyskany kapitał umożliwi dalsze przeprowadzanie testów i znacząco usprawni procesy produkcyjne.

Analitycy finansowi szacują, że po zakończeniu najnowszej rundy finansowania łączna wycena firmy wyniesie około 2,3 miliarda dolarów. Dzięki temu Relativity Space będzie jednym z najdroższych przedsiębiorstw, które nadal znajduje się w prywatnych rękach.