Nie ma się co oszukiwać. Nie wszystkie wydruki 3D wychodzą idealnie za pierwszym razem. Nawet jeśli wiemy jak przygotować model do druku 3D, nadal istnieje ryzyko, że coś może pójść nie tak… W tym poradniku dowiesz się, jak może wyglądać recykling nieudanych wydruków 3d i zamieniać je na kostki gitarowe lub dowolny własny projekt.

Do realizacji projektu potrzebne będą:

  • Nieudane wydruki lub materiały pomocnicze do wydruków 3D
  • Blacha do pieczenia
  • Papier pergaminowy
  • Olej kokosowy
  • Dremel (lub inne narzędzie do wycinania)
  • Papier ścierny 
  • Okulary ochronne 

Krok 1: Nieudane wydruki 3D do recyklingu 

Do projektu potrzebne będą ostatnie, nieudane wyduki 3d. Przydadzą się również supporty, rafty i ścinki filamentu. W końcu będzie można wykorzystać wszystko, co do tej pory lądowało w koszu. W tym projekcie zużyty zostały materiały PLA.    

Krok 2: Rozdrabnianie nieudanych wydruków 3d

Jest to zdecydowanie najbardziej relaksacyjna część tego projektu 🙂 Do rozdrabniania wydruków, świetnie nadaje się młotek i dobre nożyczki lub sekator.  

Podczas rozdrabniania, dążymy do tego, żeby wszystkie elementy były odpowiednio małe. Nie trzeba skupiać się, na tym, żeby były jednakowych kształtów – pamiętajcie, że ma to być relaks! 

Krok 3: Rozgrzewanie piekarnika i przygotowanie nieudanych modeli 3d do recyklingu 

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, a następnie dodajemy trochę oleju kokosowego, który zapobiegnie przywieraniu wydruków.

Rozdrobnione wydruku 3d równomiernie układamy na blasze do pieczenia. Podczas układania trzeba zadbać, żeby całość była dość zbita, a blacha szczelnie wypełniona (papier do pieczenia nie może prześwitywać.  W przeciwnym razie w naszym “wypieku” powstaną dziury.  

Krok 4: Włóż nieudane wydruki 3d do piekarnika 

recykling nieudanych wydruków 3d

Odpowiednio przygotowaną blachę włóż do rozgrzanego piekarnika na ok. 40 minut. Uwaga! Proces pieczenia cały czas nadzorować, co chwilę sprawdzając stopień stopienia materiału. 

Podczas topienia materiału, z piekarnika mogą wydobywać się śmierdzące/trujące opary. Proces topienia najlepiej jest przeprowadzać w dobrze wietrzonym pomieszczeniu, w którym możemy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza. 

Do procesu topienia, nie zalecamy wykorzystywać kuchennego piekarnika, w którym normalnie przygotowujecie ciasto na niedzielę 😉  

Kiedy rozdrobione modele 3d zleją się w płaską, jednolitą masę, ostrożnie wyciągnij blachę i odstaw na ok. 10 minut do wystygnięcia. 

Krok 5: Recykling nieudanych wydruków 3D

Po ostygnięciu i stężeniu masy nadszedł czas na właściwy recykling nieudanych wydruków 3d i nadanie im drugiego życia. Na tym etapie potrzebny będzie wzornik, lub wymiary przedmiotu, który będziemy wycinać z powstałego bloku. 

Maker, który dzieli się swoim projektem, zdecydował się na wycięcie kostek gitarowych.    

Nanosząc obrys kształtu do wycięcia, warto trzymać się blisko krawędzi, a kolejne elementy “układać” blisko siebie, zachowując jednak odstępy na ewentualne potknięcia podczas wycinania 🙂 

Krok 6: Wycinanie kształtów

Nadszedł czas, aby wyciąć swoje projekty! Zanim włączysz którekolwiek z narzędzi do  wycinania, koniecznie załóż okulary ochronne, tak żeby żaden odłamek plastiku nie znalazł się w Twoim oku. 

Podczas cięcia staraj się zachować jak najbardziej płaski kształt.

Krok 7: Wykańczanie projektów

Jak widać, zdjęcie po lewej jest przed szlifowaniem, a zdjęcie po prawej po szlifowaniu, które robi ogromną różnicę. Po wycięciu wszystkich wzorów zauważysz, że są one szorstkie.

Wycięte elementy trzeba przeszlifować szorstkim papierem ściernym, aby nadać im ogólny kształt. Kiedy już ogólny kształt będzie zadowalający, warto podszlifować go drobniejszym papierem ściernym, aby wygładzić narożniki i cały model.

Krok 8: Gotowe! 

Źródło: Instructables