Władze współczesnych miast ciągle szukają alternatywy dla klasycznych, spalinowych autobusów. Do tej pory najbardziej ekologicznym rozwiązaniem wydawały się elektryczne pojazdy. A co, gdyby można było je jeszcze bardziej usprawnić?

Autobus bez kierowcy

Olli to w pełni autonomiczny pojazd, który ma stać się kluczowym składnikiem transportu przyszłości. Wyposażony jest w elektryczny silnik posiadający 240 Nm momentu obrotowego. Pozwala mu to rozpędzić autobus do maksymalnie 40 km/h. Chociaż prędkość na pierwszy rzut oka wydaje się być niewielka, to pamiętajmy, że Olli ma jeździć w zatłoczonych centrach miast, a tam limity często są znacznie mniejsze. Dodatkowo mniejsza szybkość oznacza mniejszy opór powietrza, a co za tym idzie, większy zasięg. Autobus na jednym ładowaniu baterii przejedzie do 60 kilometrów. Natomiast podczas pracy w ciężkich warunkach z włączoną klimatyzacją zasięg spadnie do 40 km.

Elektryczny układ jezdny to nie jedyne, co wyróżnia Olli. Mały autobus jeździ całkowicie autonomicznie, bez udziału kierowcy. Pozwala to zmaksymalizować powierzchnię dla pasażerów i zmniejszyć wymiary samego pojazdu. Dodatkowo zwiększa to również efektywność transportu, ponieważ autobus z krótkimi postojami na ładowanie baterii może jeździć bez przerwy. Ładowność Olli’ego wynosi 612 kg, a przestronne wnętrze umożliwia podróż w komfortowych warunkach dla 8 osób.

Akumulator ładuje się do pełna w półtorej godziny. Owszem, 90 minut to kawał czasu, ale ten problem jest możliwy do całkowitego wyeliminowania dzięki AI. Sztuczna inteligencja Olli’ego umożliwia takie jej zaprogramowanie, aby inny autobus mógł pełnić funkcję tego, który aktualnie się ładuje. Dodatkowo zapasowe pojazdy będą mogły również samoczynnie odciążać szczególnie oblegane linie i zapewniać dodatkowe miejsca.

Kontrolę nad flotą umożliwia specjalny system Modally. Oferuje on bezpośredni podgląd położenia oraz stanu poszczególnych autobusów. Pozwala to również na optymalizowanie tras, a także planowanie postojów oraz interwałów serwisowych. Dodatkowo w uproszczonej wersji systemu mogą korzystać z niego sami pasażerowie. Aplikacja Modally zapewni im szczegółowy rozkład jazdy oraz umożliwi zakup biletów. Modally może być również integrowany bezpośrednio do miejskich systemów. Dzięki temu Olli może zyskać dostęp do sieci sygnalizacji świetlnych, co ułatwi mu nawigowanie w miejskiej dżungli.

Karoseria wydrukowana w 3D

80% całej struktury Olli’ego zostało wydrukowane w technologii 3D. Co więcej, można używać ekologicznych filamentów pochodzących z recyklingu. Sama konstrukcja autobusu jest w pełni modularna, co przyśpiesza montaż. Wyprodukowanie i złożenie autobusu zajmuje zaledwie 10 godzin roboczych. Producent zapewnia również pełne wsparcie pozakupowe. Unowocześnione wersje pojazdów będą udostępniane klientom wraz z aktualizacjami oprogramowania. Modularność konstrukcji pozwoli również na łatwe dostosowanie autobusu do wymagań lokalnego rynku oraz obowiązujących tam przepisów.

Druk 3D eliminuje również bariery technologiczne. Olli nie wymaga uruchamiania skomplikowanych fabryk ani tworzenia drogich linii produkcyjnych. Wystarczy niewielka hala wyposażona w nowoczesne drukarki 3D oraz urządzenia montażowe. Jest to niezwykła szansa dla małych miejscowości, które w łatwy sposób mogą utworzyć nowe miejsca pracy. Przedsiębiorców ucieszy też ekologiczny aspekt inwestycji. Unia europejska oraz lokalne samorządy patrzą przychylnym wzrokiem na takie przedsięwzięcia, co znacząco zwiększy szanse na otrzymanie dopłat z funduszy rozwojowych.