Josef Prusa to postać dobrze znana wśród społeczności związanej z drukiem 3D, będący twórcą jednej z najpopularniejszych drukarek FDM opartej na projekcie RepRap. Pomimo tego, że w czeskiej firmie Josefa można kupić złożone drukarki oraz zestawy do samodzielnego składania, na GitHubie firmy dostępne jest pełne repozytorium z plikami stl elementów, które są niezbędne do jej wydrukowania i złożenia. 

Wraz z popularyzacją druku 3D pracownicy Prusa Research zwrócili uwagę na niską jakość dostępnych na rynku tanich filamentów oraz częsty brak standaryzacji. Ponieważ większość ich klientów to hobbyści, którzy często wybierają tańsze rozwiązania, które mogą dawać niezbyt  dobre efekty druku. Dodatkowo początkujący użytkownicy mogli złą jakość druku przypisywać nie słabemu materiałowi, a błędom w budowie czy jakości samej drukarki. Żeby temu zapobiec Prusa Research uruchomiła produkcję własnego filamentu-Prusament. A najciekawszą jego cechą jest to, że na każdej rolce znajduje się kod QR, który przenosi nas do strony z dokładnymi danymi na temat naszego filamentu (przykład strony, która pojawi się po zeskanowaniu kodu QR).

Oczywiście firma nie skupia się jedynie na technologi FDM. Dwa lata temu do sprzedaży trafił model drukarki żywicowej, Prusa SL1. I także w tym przypadku okazało się, że producenci tańszych żywic nie utrzymują stałych parametrów swoich produktów, co znacząco utrudnia optymalizację procesu drukowania. Dodatkowo w niektórych z tańszych żywic nadal stosowany jest bisfenol A (BPA) o potwierdzonym działaniu toksycznym, mutagennym i kancerogennym na człowieka. Widząc problem Prusa Research poradziła sobie z nim w wypróbowany już wcześniej sposób, tworząc własny produkt. Jak zaznacza sam producent, w przeciwieństwie do innych firm, ich żywica produkowana jest bez pośredników, co umożliwia dokładną kontrolę składu chemicznego. W przeciwieństwie do filamentu, żywica nie ma wymiernych cech, które odpowiadałyby jej jakości. Jednak podobnie jak w przypadku linii filamentów, każda butelka Prusament Resin będzie posiadać kod QR wskazujący na datę produkcji i numer partii. Obecnie 1 kg takiej żywicy ma kosztować 69 $ (~270 zł). A z czasem uruchomiona zostanie także produkcja żywic elastycznych, materiałów do zastosowań stomatologicznych i medycznych. 

Oczywiście musimy pamiętać, że pomimo braku w składzie bisfenolu A, żywice Prusa Research nadal są toksyczne, dlatego po wydrukowaniu warto trzymać się paru zasad bezpieczeństwa, które uchronią nasze zdrowie.