Wydrukowanie modelu w więcej niż jednym kolorze zawsze było dość dużym ograniczeniem technologii FDM. Oczywiście, stosując drukarki wielodyszowe lub dodatkowe urządzenia, takie jak np. Palett z oprogramowaniem Mosaic, jesteśmy w stanie uzyskać oczekiwany efekt. Są to jednak rozwiązania drogie, często cenowo przekraczające wartość samej drukarki. 

Ciekawe rozwiązanie zaproponowali naukowcy z Japonii. W wynikach swoich badań przedstawili oni metodę polegającą na drukowaniu zaprogramowanego filamentu, który następnie posłuży do wydrukowania docelowego modelu. Pozwala to na stworzenie nie tylko wielokolorowego, ale także wielomateriałowego filamentu. Dając możliwość tworzenia wydruków, których elementy różnią się od siebie właściwościami fizykochemicznymi i kolorem.

Programowanie filamentu zaczyna się od wybrania ilości materiałów składowych, ich długości oraz wybrania warunków drukowania (temperatura, flow rate itd.). Następnie generowany jest gcode naszego filamentu z podziałem na konkretne sekcje przypisane różnym materiałom. Po wgraniu pliku do drukarki nie pozostaje nam nic innego jak czekanie aż wydrukowane zostaną części spirali złożone z jednego materiału i drukarka poprosi nas o zmianę na następny materiał. 

Autorzy wskazują także na możliwość zastosowania opisanego rozwiązania w przemyśle. Wyspecjalizowana firma po otrzymaniu gotowego modelu od klienta mogłaby produkować filament pod jego konkretne wymogi.

Źródło:

http://www.jeeeunkim.com/papers/programmable-filament.pdf

https://www.instructables.com/member/DasMia/