Druk 3D w Polsce rozwija się bardzo intensywnie. Powstaje wiele hobbistycznych warsztatów, które z czasem zamieniają się w dobrze prosperujące firmy, którymi interesują się inwestorzy z całego kraju.

Rewolucja Przemysłowa

Ogólnoświatowy trend i popularność druku 3D, która przez Chrisa Andersona (autor wielu książek i były redaktor naczelny magazynu WIRED) określona została rewolucją przemysłową, świetnie rozwija się również w Polsce. Każdego miesiąca powiększa się grupa osób i firm, które  z powodzeniem wykorzystują druk 3D zarówno do celów hobbistycznych jak i zawodowych.

Drukarki 3D zyskują coraz większą popularność ze względu na stały postęp technologiczny i spadek cen. Dobrej klasy drukarki 3D, które w pełni usatysfakcjonują swoich nabywców można kupić w cenie lepszego laptopa (ok 6.500), a urządzenia hobbistyczne ceną nie przewyższają wartości tabletu (ok 3000 zł)

Największe, światowe firmy, które zajmują się produkcją drukarek 3D to przedsiębiorstwa, których wartość wyceniania jest na setki milionów dolarów, a cała branża zyskuje na wartości każdego roku. Dobrym przykładem globalnego sukcesu jest  amerykański Makerbot – firma, która po niespełna 3 latach istnienia została sprzedana za ponad 600 milionów dolarów do światowego potentata druku 3D, firmy Stratasys.

Druk 3D w Polsce

Dzięki bardzo zdolnym inżynierom, stosunkowo niedrogich kosztach pracy i odpowiedniej infrastrukturze, w Polsce powstaje coraz więcej firm zajmujących się produkcją drukarek 3D. Ponieważ cała branża jest jeszcze bardzo młoda, większość z nowo powstałych firm działa chałupniczo, a mimo to jakość urządzeń, które wytwarzają jest bardzo wysoka.

Coraz częściej w garażach i piwnicach, w których budowane są prototypy drukarek 3D, powstają projekty, które z powodzeniem mogą konkurować z najbardziej znanymi, światowymi firmami produkującymi ten sprzęt. Cieszy również fakt, że polskimi producentami coraz częściej interesują się inwestorzy, których finansowanie pozwala zamieniać hobbistyczne warsztaty i pasję w prawdziwy biznes.

Andrzej Szłapa i Przemysław Kazanowski założyciele firmy 3DKreator, producenta wysokiej klasy drukarek 3D, w którą zainwestował fundusz Internet Ventures FIZ (MCI)

Klucz do sukcesu  

W Polsce powstaje coraz więcej firm, które działają w obszarze druku 3D. Dlaczego tylko niektóre z nich odnoszą sukces? Aby z powodzeniem prowadzić biznes, produkować nowoczesne urządzenia i odnieść komercyjny sukces, oprócz dobrego produktu, potrzebni są świetni sprzedawcy. W nowej gałęzi przemysłu, jaką bez wątpienia jest druk 3D zaplecze biznesowe i umiejętność sprzedania swojego pomysłu jest równie ważne jak techniczne plany i posiadane patenty.

Aby móc konkurować z producentami drukarek 3D z Europy i Świata, potrzebne jest również wsparcie finansowe. Biznes, który polega na produkcji i sprzedaży urządzeń wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Zakup podzespołów, elektroniki, testy i nadanie wymaganych certyfikatów wymaga dużych inwestycji, które są niezbędne aby konkurować z najlepszymi.

Potencjał rynku związanego z drukiem 3D  dostrzegany jest przez inwestorów. Fundusze Venture Capital coraz częściej inwestują w zespoły, które zajmują się budową drukarek 3D. Wsparcie finansowe i pomoc biznesowa pozwalają firmom znacznie przyspieszyć rozwój. “Drukarkę zaprezentowaliśmy w 2014 roku w Parlamencie Europejskim podczas obchodów dziesięciolecia członkostwa Polski w UE. Następnie nawiązaliśmy kontakt i rozpoczęliśmy rozmowy z funduszem inwestycyjnym MCI – tłumaczy Przemysław Kazanowski – Prezes Zarządu 3DKreator. Pozyskane środki pozwoliły na udoskonalenie urządzenia, budowę linii  i zwiększenie mocy produkcyjnych. Dzięki wsparciu kapitałowemu, znacznie szybciej zaczęliśmy wdrażać nasze urządzenia i technologię druku 3D do firm w Polsce i Europie – dodaje Kazanowski.”

Przyszłość wydrukowana w 3D

O ekscytującej przyszłości, jaką czeka druk 3D, świadczą nie tylko sukcesy producentów drukarek i zainteresowanie funduszy venture capital. Aby sukces druku 3D mógł być pełny, z jednej strony potrzebni są konstruktorzy i przedsiębiorcy, którzy zadbają o rozwój technologii, a z drugiej innowatorzy, którzy będą implementować technologię do kolejnych gałęzi biznesu. Już dziś druk 3D z powodzeniem wykorzystywany jest w firmach produkcyjnych, biurach architektonicznych oraz  przez inżynierów w biurach R&D. 

 

makieta
Makieta architektoniczna wydrukowana na drukarce 3D
rakieta
Wydruk modelu 3D rakiety

 

Powstaje coraz więcej innowacyjnych projektów, które do swojej działalności wykorzystują drukarki 3D. Wiele z tych przedsięwzięć finansowanych jest z funduszy unijnych, które chętnie wspierają innowacje. W każdym miesiącu powstają nowe biznesy, które zarabiają wykorzystując możliwości druku 3D.

Drukarki 3D są coraz bardziej dostępne, a polscy producenci z powodzeniem konkurują ze światowymi markami. W technologie inwestuje się coraz większe środki, co pozytywnie wpływa na rozwój biznesów, które prężnie budują branżę druku 3D w Polsce.

Tekst pierwotnie ukazał się w drukowanym magazynie Manager+.