Elektryczność otacza nas codziennie z każdej strony, a znaleźć ją możemy także w naszym ciele. W każdy z nas znajdziemy całkiem sporo pierwiastków, takich jak: sód, wapń, magnez, potas czy chlor, które posiadają konkretny ładunek elektryczny. A większość komórek naszego ciała potrafi te cząsteczki, nazywane jonami, wykorzystywać do wytwarzania energii elektrycznej. Między innymi nasz układ nerwowy działa dzięki temu zjawisku, co pozwala nam na poruszanie się, czucie czy myślenie. 

Prawdopodobnie wielu z naszych czytelników spotkało się w swoim życiu z EKG (elektrokardiografia), EMG (elektromiografia), EOG (elektrookulografia) lub EEG (elektroencefalografia). Są to zabiegi diagnostyczne, polegające na niczym innym jak właśnie pomiarze różnic potencjałów elektrycznych z konkretnych części ciała. Zazwyczaj takie zabiegi kojarzone są z bardzo skomplikowanymi i drogimi układami diagnostycznymi, jednak dzięki szybkiemu rozwojowi techniki i miniaturyzacji możliwe jest już samodzielne zbudowanie i posiadanie w kieszeni jednej z takich maszyn. Oczywiście nie będą to układy o rozdzielczości odczytu profesjonalnych maszyn, ale ich dokładność jest wystarczająca do prowadzenia naukowych badań pilotażowych czy wdrażania odczytów potencjałów bioelektrycznych do swoich projektów.  

Jednak musimy pamiętać, że tego typu prądy mają bardzo niskie wartości, a wszechobecna częstotliwość sieci zasilającej 50-60 Hz sprawia, że ich rejestrowanie jest niemalże niemożliwe bez  odpowiednich wzmacniaczy. Jednym z nich jest opracowany przez Upside Down Labs wzmacniacz BioAmp EXG Pill, będący niezwykle małym interfacem, umożliwiającym odczyty EKG, EMG, EOG i EEG. Dodatkowo autorzy przewidzieli na płytce miejsce na wlutowanie rezystorów i kondensatorów umożliwiających zmiany wartości wzmocnienia i szerokości pasma. Sama płytka jest maluteńka, o wymiarach 25x10mm, co znacząco zwiększa zakres potencjalnych zastosowań. 

To, co najlepsze, to to, że cały projekt został udostępniony jako open-hardware, więc każdy z nas może ściągnąć z GitHuba autorów projekty płytki PCB wraz z listą komponentów i zbudować ją w domu samemu. Zachęca do tego dodatkowo fakt, że do jej budowy nie są potrzebne żadne drogie komponenty, a koszt wykonania jednej sztuki nie powinien przekroczyć 20zł (wliczając w to zamawianie produkcji płytki PCB). 

Nie ukrywam, że sam jestem pod ogromnym wrażeniem przedstawionego układu i parę dni temu zamówiłem już części potrzebne do jego złożenia. Gdy uda się go złożyć na pewno dam znać jak mają się uzyskiwane z niego dane do tych nagranych z użyciem profesjonalnego sprzętu badawczego. 

A czy wy macie już jakieś pomysły gdzie można by wdrożyć takie układy?