W ramach współpracy podjętej przez Carbon oraz CCM Hockey, producenta sprzętu sportowego, powstał pierwszy wydrukowany w 3D i certyfikowany przez NHL kask hokejowy.

Kask powstał przy wykorzystaniu opatentowanej przez Carbon metody DLS (Digital Light Synthesis) oraz technologii NEST (Next Evolution Sense Technology). Wyściółka kasku to cyfrowo drukowana struktura kratki, która ma odpowiadać za lepszą oddychalność, ale także wygodę oraz bezpieczeństwo zawodników. Co więcej, dzięki skanowaniu 3D kaski mogą być dostosowane pod konkretnych graczy, z uwzględnieniem kształtów głowy.

Doskonałe rozpraszanie energii

Wspomniana wcześniej wyściółka została zaprojektowana w oprogramowaniu Carbon Design Engine, które pozwala dopasować geometrię siatki w zależności od zadanych kryteriów wydajności. Ma to na celu zwiększenie zdolności do pochłaniania i rozpraszania energii podczas uderzeń, które podczas gry w hokeja wcale nie są rzadkością.

Wewnętrzna część wyściółki składa się z ponad 130 tysięcy rozpórek, gdzie każda odpowiada za inny punkt kasku, zapewniając w ten sposób odpowiednią ochronę. Design Engine pozwala na regulowanie grubości każdej z rozpórek, dzięki czemu projektanci mogą regulować sztywność konstrukcji, co przekłada się później na możliwości tłumienia działania sił zewnętrznych.

Jak twierdzi Jeff Dalzell z CCM Hockey, takie rozwiązanie nie tylko wpływa na poziom bezpieczeństwa, ale również na lepszą oddychalność wyściółki, dokładniejsze dopasowanie oraz komfort zawodników.

Kaski z drukowaną wyściółką zostały przetestowane w tym roku przez trzech graczy najlepszej ligi hokejowej NHL. CCM Hockey planuje udostępnić je wszystkim zawodnikom podczas przyszłorocznych rozgrywek.

Produkcja przyrostowa i artykuły sportowe

Druk 3D coraz częściej znajduje zastosowanie w artykułach sportowych. Od obuwia sportowego, przez wyżej opisane kaski, aż po ramy rowerowe drukowane z kompozytu. Tak, AREVO, specjalista w wydrukach z włókna węglowego niedawno rozpoczęła produkcję ram, które trafiły do e-roweru Superstrata. Dzięki temu udało się stworzyć niezwykle odporny na uderzenia i uszkodzenia korpus kompozytowy, tak ważny zwłaszcza w rowerach elektrycznych ma ogromne znaczenie. Wygląda na to, że druk 3D to nie tylko optymalizacja kosztów, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo sportowców.

Źródło:
https://3dprintingindustry.com/news/carbon-and-ccm-hockey-3d-print-worlds-first-nhl-certified-hockey-helmet-liner-175808/