21 marca na Kickstarterze ruszył projekt OLO – pierwsza drukarka 3D dla smartfonów. Twórcy kampanii potrzebują 80 tysięcy dolarów na uruchomienie produkcji drukarek, które będą dostępne w zaskakująco niskiej cenie 99 dolarów. Co ciekawe, cała kwota, którą zadeklarowali twórcy została zebrana w… 33 minuty! Obecnie, 3 dni po premierze projektu, kwota wynosi już zawrotne 638 tys. dolarów!

Jak działa drukarka 3D OLO?

OLO to unikalne, bardzo eleganckie, ale wydajne urządzenie. Z jednej strony, drukarka 3D nie jest zbyt zaawansowana technologicznie – składa się z siedmiu elementów. Jednakże, polegając wyłącznie na smartfonie (opartym na jednym z wymienionych systemów operacyjnych: iPhone, Android lub Windows Phone) użytkownika, OLO staje się niesamowicie wydajnym urządzeniem.

06

Samo działanie drukarki wydaje się być banalnie proste, ale także zaskakujące z technologicznego punktu widzenia. Za pomocą dedykowanej aplikacji OLO (na której możemy stworzyć lub wybrać gotowy model pobrany z sieci), wiązki światła z ekranu smartfona są projektowane na płaskim pojemniku z żywicą, który utwardza każdy powstały element lub warstwę wydruku podczas gdy OLO podnosi go do góry.

OLO-smartphone-3D-printer-3D-printing

Wszystko dzięki żywicy nowej generacji

Rodzi się pytanie dlaczego dopiero teraz, gdy druk 3D jest już tak zaawansowany, pojawiło się urządzenie. Czy wcześniej technologia nie pozwalała na stworzenie tak innowacyjnej drukarki? Odpowiedź jest prosta – tak. Najważniejszym elementem drukarki OLO jest żywica. W przeciwieństwie do innych drukarek, których głównym elementem jest fotopolimer (takich jak Form 2 czy Ember), OLO nie utwardza modeli za pomocą promieniowania UV. OLO korzysta z nowej generacji żywicy, która jest utwardzana za pomocy zwykłego, białego światła. To właśnie dzięki tej technologii możliwe jest drukowanie modeli 3D na ekranie zwykłego smartfona. Po zakończeniu drukowania, wydruk należy przepłukać pod bieżącą wodą.

drukarka 3d olo

drukarka 3d olo

drukarka 3d olo

drukarka 3d olo

Drukarka 3D OLO jest zasilana czterema bateriami AA i nie wymaga połączenia z komputerem – wystarczy zwykły smartfon. Rozmiar urządzenia jest niezwykle mały – 17 x 11, 15 cm – zmieści się w każdym plecaku czy torbie i można je zawsze mieć zawsze ze sobą. Paleta materiałów i kolorów jest zaskakująco zróżnicowana – od twardych materiałów, poprzez prześwitujące, do elastycznych.

Obszar roboczy drukarki, mimo tego, że jest bardzo mały (13 x 7 x 5 cm) nie jest przeszkodą dla tak innowacyjnego urządzenia. OLO może wydrukować modele nieco mniejsze niż drukarka 3D Ember od firmy Autodesk, która ma nieznacznie większy obszar roboczy. Rozdzielczość wydruku to 42 mikrony (0.042 mm).

olo-smartphone-3D-printer-print-volume

Drukarka prezentuje się niesamowicie imponująco – użyta technologia jest jakby rodem z filmu science-fiction. Ciekawe tylko czy jakość wydruków z drukarki, która będzie kosztowała tylko 99 dolarów, będzie chociaż zbliżona do tych prezentowanych na materiałach reklamowych. Pierwsze wysyłki planowane są na czerwiec 2016, więc już niebawem się o tym przekonamy.

UPDATE 1/04: Do końca kampanii pozostało 19 dni, a na liczniku już widnieje zawrotna suma 1,700,607 dolarów. Warto jeszcze raz zaznaczyć, że twórcy początkowo potrzebowali tylko 80 tys. dolarów.

Źródło: 3dprintingindustry.com