Po ostatnich rewolucyjnych zmianach firmy Adobe i przeniesieniu wszystkich swoich usług do creative claud, czas na kolejne ciekawe zmiany. Po ostatnich aktualizacjach druk 3D wspierany będzie przez najbardziej chyba popularny program ze stajni Adobe: Photoshop.

Wszyscy użytkownicy Adobe Creative Cloud mogą testować nowe funkcje dodane do serwisu podczas ostatniej aktualizacji. Dla nas zdecydowanie najważniejszą ze wszystkich nowości jest informacja o wsparciu dla druku 3D w najpopularniejszym programie graficznym, czyli Photoshopie.

Adobe postanowiło w znacznym stopniu przyczynić się do wzrostu popularności druku 3D w masowym środowisku, umożliwiając użytkownikom swojego flagowego produktu pracę z modelami 3D i przygotowanie ich do bezpośredniego drukowania za pomocą jednego kliknięcia.
Nowe oprogramowanie umożliwia pobranie modelu 3D stworzonego za pomocą skanera, lub dowolnego programu do modelowania czy biblioteki z modelami wprost do Photoshopa. Narzędzie daje możliwość automatycznej analizy i naprawy powierzchni modelu oraz generuje podpory do modelu, w taki sposób, aby ten mógł wydrukować się z jak najlepszą jakością.

Screen-Shot-2014-01-13-at-4.12.47-PM-730x358

Nowe możliwości Photoshopa mają być świetnym wypełnieniem luki pomiędzy możliwościami jakie jadą programy do modelowania 3D a samym procesem drukowania. Nowy Photoshop ma minimalizować ryzyko niepowodzenia wydruku, lub wydruku w kiepskiej jakości.

Photoshop pracuje na plikach w formacie: obj, stl, 3ds, collada i mkz. Na dzień dzisiejszy oprogramowanie jest kompatybilne z najbardziej popularnymi drukarkami 3D, w tym z Makerbotem. Jego twórcy zapowiadają jednak systematyczne powiększanie bazy urządzeń, z którymi chcą współpracować. Program ma też możliwość manualnego stworzenia profilu drukarki 3D, więc nawet posiadacze niszowych modeli i własnych konstrukcji powinni mieć możliwość korzystania z nowych funkcjonalności PS przygotowując modele do druku na swoich drukarkach 3D.

Przygotowując model do druku 3D w nowych photoshopie, możemy przesłać go bezpośrednio do Shapeways i Sketchfab z którymi oprogramowanie jest kompatybilne. Oczywiście chętnie wydrukujemy go również w Materialination. Wystarczy podesłać nam model korzystając z tego formularza.

Photoshop i druk 3D to kolejny krok z drukarskiego  podziemia do prawdziwego mainstreamu. Adobe to kolejna po Microsofcie duża firma dająca jasny sygnał o stale powiększającym się znaczeniu druku 3D i jego zakusach na pełnoprawne wkroczenie do mainstreamu.

 

źródło: thenextweb.com