W ostatnim czasie na łamach Materialination pojawiło się sporo artykułów poświęconych Boston Dynamics, a w szczególności ich flagowemu produktowi – robopsie Spot. Jest to niesamowity projekt, któremu spora grupa wybitnych inżynierów poświęciła wiele lat, co ma odzwierciedlenie w jego cenie. Opisywałem już kiedyś tańszą alternatywę w postaci projektu Open Hardware – Solo 8, jednak i jego cena jest stosunkowo wysoka, szczególnie jak na domowy budżet. Jednak jeśli bardzo chcemy mieć w domu programowalnego robo zwierzaka to może warto zastanowić się nad Petoi Bittle.

Bittle został stworzony przez zespół odpowiedzialny za dość ciepło przyjęty projekt open source robokota – Nybble. Zanim jednak będzie można przejść do jakiejkolwiek zabawy, trzeba takiego robota złożyć samemu. Na szczęście nie jest to szczególnie trudne, a sami autorzy udostępniają szczegółową instrukcję.  

Nasz syntetyczny pies napędzany jest dziewięcioma serwomechanizmami P1S o zakresie ruchu 270°, a nogi wyposażone są w dodatkowe sprężyny mające chronić wrażliwe na uszkodzenia elementy napędu. Jak zaznaczają autorzy projektu, robot jest zaprojektowany tak, by wytrzymać delikatne uderzenia lub upadek z niedużej wysokości. Dodatkowo zadbano o to, by części, które mogą potencjalnie ulec uszkodzeniu były tanie i łatwe w wymianie. Ochronę niektórych elementów zapewnia kolorowa obudowa wyprodukowana metodą wtryskową. Dzięki niej robot jest stosunkowo lekki, o masie własnej 280g i deklarowanej nośności 450g. 

Jednak Bittle to nie jedynie czteronożne Furby! Robota tego po złożeniu musimy jeszcze zaprogramować. Dzięki udostępnionym przez twórców narzędziom robopsa zaprogramować można z wykorzystaniem Arudino, Pythona czy nawet Codecraft, który dzięki swojej prostocie świetnie sprawdzi się jako wprowadzenie do programowania dla dzieci. Oczywiście, na początek autorzy projektu udostępniają własny kod wraz z licznymi bibliotekami, by nie rozpoczynać przygody od zera. 

Dodatkowo, naszego robopsa możemy doposażyć w różne moduły czujników umieszczane w jego pysku, takie jak czujnik ruchu czy kamerę. Znacząco zwiększa to potencjalne możliwości wykorzystywania takiego chodzącego malucha. 

Twórcy obiecują długotrwałe wsparcie dla swojego projektu oraz współtworzenie i moderacje społeczności, która ma dzielić się swoimi rozwiązania i programami. 

Źródło: Petoi Bittle