Nie tak dawno temu pisaliśmy o zastosowaniu druku 3D w tworzeniu całych rzeźb wykonanych z cementu. Możliwości jakie dają coraz lepsze drukarki oraz szeroka gama filamentów, doceniane są coraz częściej w sztuce. Jednak dziś chcemy poruszyć odrobinę bardziej przyziemny temat, jednak wciąż związany z artyzmem.

Projektowanie wnętrz, a co za tym idzie produkcja mebli, to połączenie sztuki z praktycznością. Większość z nas oczekuje mebli wykonanych starannie i z dobrych materiałów, zaprojektowanych tak, aby trafiały w nasze gusta, a przy tym relatywnie niedrogich i szybko dostępnych. Klasyczna mieszanka cech, których zazwyczaj nie da się ze sobą połączyć i z czegoś trzeba zrezygnować.

Rozwiązaniem tego problemu może być właśnie druk 3D oraz projekt Model No. Furniture, który ma zrewolucjonizować branżę projektowania wnętrz. Dzięki zastosowaniu drukarek 3D, oprogramowania Simplify3D oraz sprawdzonych i trwałych materiałów, chcą dostarczać klientom ekologiczne elementy wystroju wnętrz — od małych wazonów aż po fotele i stoliki kawowe.

Personalizowane meble to przyszłość przemysłu meblarskiego?

Vani Khosla, Jillian Northrup i Jeffrey McGrew założyli Model No. Furniture kierowani frustracją, którą powodował powolny i kosztowny proces tworzenia spersonalizowanych mebli. W tym celu udostępnili pełen katalog, z którego klienci mogą wybierać nie tylko produkty, ale również opcje dostosowywania każdego z nich. Po złożeniu zamówienia, projekty są drukowane, a następnie wysyłane bezpośrednio do klienta. Co warto podkreślić, Model No. Furniture jest pierwszą firmą w branży urządzania wnętrz, która oferuje takie opcje personalizacji!

Zastosowanie druku 3D przekłada się nie tylko na możliwości dostosowania produktów, ale również na czas realizacji takich zamówień. Powołując się na słowa Jilliana Northrupa, ich proces pozwala stworzyć w pełni spersonalizowany element w takiej samej cenie, jak ten ze sklepowej półki. Ile trwa cały proces? Mniej więcej 2-3 tygodnie.

Technologia druku 3D w przemyśle meblarskim

W Model No. Furniture projektanci postawili na druk 3D z granulatu. Dzięki temu mogą posługiwać się niestandardowymi kolorami oraz gradientami, co w projektowaniu wnętrz jest niezwykle ważne.

W Model No. Furniture największa drukarka 3D wykorzystuje granulat, dzięki któremu designerzy mogą posługiwać się niestandardowymi kolorami oraz gradientami. Jednak do większość wydruków stosują eko-żywicę dostarczaną przez NatureWorks, produkowaną z recyklingowanych odpadów rolnych. W tym celu przetwarza się między innymi kukurydzę i trzcinę cukrową.

Co ważne, produkty stworzone w ten sposób nadają się do recyklingu i nie są oparte na bazie ropy naftowej. Do wykończenia produktów wykorzystywane jest drewno pozyskiwane w zrównoważony sposób.

Dobre oprogramowanie było kluczem do osiągnięcia sukcesu

Z jakimi problemami zespół się zmagał na początku? Pierwszą napotkaną przeszkodą było oprogramowanie do krojenia. Trudności polegały na generowaniu spiralnych ścieżek przemieszczania głowicy z dużymi szerokościami wytłaczania. Dzięki zastosowaniu Simplify3D udało się wydrukować poprawnie pierwszy model, a także zoptymalizować druk pod kątem warstw. 

Jako przykład projektanci podają model wazonu 3D. Aby zapewnić odpowiednią wodoszczelność podstawy, do jej wydruku zastosowano autorskie parametry druku. 

Tam struktura musi być faktycznie spójna, gdyż wszystkie drobne szczeliny mogłyby skutkować przeciekaniem. W tym celu producenci stosują naprzemiennie wypełnienia liniowe i koncentryczne.

Innowacja, która zmieni rynek?

Zastosowanie drukarek 3D wpływa na możliwość skalowania biznesu, a przy tym pozwala nieprzerwanie poszerzać linię produktów. Przykładem są niedawno zaprezentowane fotele łączące designerskie wydruki i skomplikowaną stolarkę CNC.

W rozwoju działalności z pewnością pomoże doświadczenie Adama Weavera — projektanta przemysłowego, który metody produkcyjne zna od praktycznej strony, dzięki pracy w przemyśle meblarskim. Czy to wszystko wystarczy, aby Model No. Furniture podbiło rynek wnętrzarski?

Biznes związany tak mocno z trendami estetycznymi, ocierający się o sztukę, zawsze działa odrobinę inaczej. Jednak sam pomysł, zastosowanie nowoczesnych metod produkcyjnych i skala możliwości personalizacji produktów sprawiają, że firma ma ogromny potencjał. Wierzymy w to, że ich pomysł odmieni po części rynek wnętrzarski, a spersonalizowane meble będą dostępne na szeroką skalę.

Źródło:
https://www.simplify3d.com/the-business-of-3d-printing-furniture/