Tak zwane wearables towarzyszą nam coraz częściej każdego dnia. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się smartwatche oraz smartbandy, które w nieinwazyjny sposób przekazują nam najróżniejsze informacje. Jednak zanim pierwsze smart opaski stały się naprawdę popularne, w światowych mediach furorę robiły Google Glass. Były to inteligentne okulary wyposażone w aparat oraz pryzmat pozwalający na wyświetlanie treści widocznych jedynie dla nas. Niestety ze względu na liczne problemy projekt ten, jako dostępny dla segmentu konsumenckiego, nigdy nie wyszedł z fazy późnego prototypowania. A szkoda, bo w tym urządzeniu drzemał ogromny potencjał. 

Jednak świat technologii nie znosi pustki i w obecnej chwili każdy z nas może zbudować sobie namiastkę smart okularów. Wszystko to za sprawą Samsona Marcha, który zaprojektował i zbudował okulary, które ułatwią nam chociażby dotarcie do celu w nowym miejscu. W porównaniu ze swoim pierwowzorem okulary te są niezwykle proste i wyglądają jak zwykłe oprawki. Ich niezwykłość ujawnia się, gdy połączymy się z nimi za pomocą aplikacji i w google maps wybierzemy swój cel. Następnie gdy dojdziemy do skrzyżowania, okulary poinformują nas w którą stronę należy skręcić poprzez delikatne świecenie LED’ami umieszczonymi w górnych rogach okularów. Niebieskie światło wskazuje w którą stronę należy skręcić, podczas gdy zielone światło wskazuje, po której stronie drogi znajduje się cel podróży. 

Oczywiście jest to znacznie ograniczona wersja pierwowzoru, jednak taka prosta i ukryta forma przekazywania informacji może zostać zastosowana w bardzo wielu przypadkach, nie tylko w sytuacji nawigowania po mieście. 

A najlepszym w tym wszystkim jest fakt, że Marc udostępnił swój projekt w domenie Open Source, dzięki czemu każdy z nas może zbudować swoje własne okulary! Wszystko, od kodu po pliki projektowe, zostało udostępnione na GitHubie autora.