Żaden komputer stacjonarny nie obędzie się bez solidnie wykonanej obudowy. Odpowiada ona za dobre chłodzenie komponentów PC, a także umożliwia ich bezpieczne i trwale mocowanie. Jednak modele dostępne na rynku albo są drogie, albo zwyczajnie coś z nimi jest nie tak. Dlatego też YouTuber z kanału Novaspirit Tech postanowił sobie wydrukować w 3D własną obudowę.

Nietypowy design i możliwość nieograniczonej customizacji

Obudowa Don’a z kanału Novaspirit Tech została wydrukowana na drukarce 3D Creality Ender 5 na podstawie projektu użytkownika fjaquino opublikowanego na portalu Thingiverse. Składa się z kilkunastu części, a jej niecodzienny design pozwolił osiągnąć imponującą ilość wolnego miejsca na komponenty, przy jednoczesnym zmniejszeniu powierzchni zajmowanej przez obudowę na biurku.

Projekt sam w sobie jest niezwykle ciekawy, ponieważ umożliwia zapewnienie przepływu powietrza, który w całości pozwoli schłodzić wszystkie zamontowane w niej podzespoły. Oczywiście, obudowa jest w pełni funkcjonalna, pozwalając na mocowanie dedykowanej karty graficznej o maksymalnej długości 175mm oraz pełnowymiarowego chłodzenia procesora. Co ciekawe, nawet przy tak wydajnym GPU jak Radeon RX 570 obudowa nie odkształca się i zapewnia pełne wsparcie dla wszystkich swoich komponentów.

Autor projektu obudowy umożliwił również dowolne przerabianie swojego modelu, z czego szybko skorzystali inni użytkownicy. Jednym z nich jest fomoco460, który wydłużył obudowę, by mogła ona pomieścić kartę graficzną Zotac 1070 mini! Z kolei użytkownik TBonerism pracuje obecnie nad modułem do obudowy umożliwiającym wsparcie dla chłodzenia wodnego.