Świadomy sen to niezwykle ciekawe zjawisko, które, w różnym stopniu, przydarza się każdemu z nas wielokrotnie w ciągu życia. Polega ono na uzyskaniu częściowej kontroli nad charakterem i środowiskiem snu. Zazwyczaj nie jest to zjawisko intencjonalne jednak istnieje wiele sposobów, które pozwalają na znacznie częstsze ich występowanie. Wiele z nich jest dość czasochłonnych i uciążliwych, dlatego powstają liczne rozwiązania, które mają ten proces znacząco ułatwić. 

Jednym z takich sposobów są maski, które po wykryciu przejścia śniącego w fazę REM świecą diodami w jego oko. Były one bardzo popularne w latach 90’ w amerykańskim odpowiedniku telezakupów “Mango”, jednak ich cena była zaporowa. Bazując na takich opaskach, autor dzisiaj omawianego projektu stworzył ich współczesny odpowiednik. 

By ustalić czy śpiąca osoba weszła już w fazę REM wykorzystał on znajdujące się w płytce Adafruit Circuit Playground Express czujnik odległości IR, który pozwala na wykrywanie nagłego drgania powieki (charakterystycznego dla tej fazy snu). Następnie przy użyciu znajdującego się w płytce akcelerometru potwierdza on, że osoba dalej śni, i po uzyskaniu pozytywnego odczytu maska zaczyna migać LED’ami w oko śniącego. W zamyśle ma to pozwolić na uświadomienie sobie, że śni, a tym samym wejście w świadomy sen.