PrintDry, firma znana z produkcji hermetycznych pojemników na filamenty, rozpoczęła na Kickstarterze zbiórkę na swój nowy produkt. 

Odpowiednie przechowywanie filamentów jest niezwykle ważne przy druku 3D. Niektóre polimery, z których wykonane są filamenty, pochłaniają wilgoć z powietrza, co negatywnie wpływa na jakość modeli wydrukowanych z ich użyciem. Gdy filament przechodzi przez nagrzaną dyszę drukarki zebrana w nim woda zaczyna wrzeć tworząc bańki. Wpływa to nie tylko na wygląd wydruku, ale także jego trwałość.

Problem ten można rozwiązać poprzez wysuszenie zawilgoconego filamentu w specjalistycznych suszarkach produkowanych przez PrinDry czy Sunlu, które opierają się na podgrzewaniu polimeru i odparowanie zalegającej w nim wody. Innym podejściem jest wykorzystanie próżni. Znaczące obniżenie ciśnienia powoduje obniżenie temperatury wrzenia wody i jej zagotowanie w temperaturze pokojowej. A wraz z umieszczonym w pojemniku desykantem szybko osuszymy nasz filament bez użycia ciepła. 

System przedstawiony obecnie na Kickstarterze działa właśnie na zasadzie automatycznego wytwarzania próżni. Po umieszczeniu rolek filamentu i zamknięciu ich w pojemniku, wbudowany układ mierzy ciśnienie wewnątrz urządzenia, a następnie uruchamia pompę do czasu uzyskania wartości zbliżonych do próżni. 

Co ciekawe, samo urządzenie zasilane jest z akumulatora, co daje możliwość schowania go do szafy bez potrzeby podpinania niewygodnych kabli. Niestety autorzy projektu nie wspominają na jak długo starcza w pełni naładowany akumulator. 

Obecnie urządzenie to kosztuje około 500zł (129$), co wydaje się stosunkowo wysoką kwotą. Pomimo to, autorzy już wielokrotnie przekroczyli zakładane minimum zbiórki.