Pamiętacie głośną historię pingwina z warszawskiego zoo, który otrzymał dziób z drukarki 3D? To nie jedyny przypadek wykorzystania druku 3D do pomocy ptakom. Dla brazylijskiej gęsi Victorii wydrukowano dwie protezy dziobu, po tym jak pierwsza…

Brazylijska gęś o imieniu Victoria jest prawdziwą rekordzistką. Do niedawna znana była z tego, że była pierwszą gęsią, której wszczepiono wydrukowaną na drukarce 3D protezę dziobu. Pomimo tego, że operacja przebiegła pomyślnie i wszystko wskazywało na to, że dziób z drukarki 3D będzie sprawował się dobrze, po czasie okazało się, że przygotowana proteza jest zbyt ciężka.

Gęś Victoria otrzymała dziób z drukarki 3D

Przykład Victorii pokazuje, że druk 3D nie jest doskonałą technologią i ma swoje ograniczenia. Zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto ma jakiekolwiek doświadczenie z drukiem 3D. Historia ta pokazuje również, że druk 3D daje możliwość szybkiego iterowania i poprawiania niedoskonałości poprzednich wydruków. Poprawki można wprowadzać szybko i niewielkim kosztem.
Model dzioba dla gęsi został przygotowany przez Mato Grossow’a, który do modelowania wykorzystał MashLab i Blendera.

dziób z drukarki 3D

Drugi model dzioba dla Victorii stworzył Paulo Miamoto, który w swojej pracy starał się maksymalnie wiernie odtworzyć  anatomiczną budowę. Kolejna operacja zakończyła się sukcesem i teraz wszyscy trzymamy kciuki, aby kolejna nie była konieczna.

dziób z drukarki 3D

Na blogu materialination opisywaliśmy już kilka przykładów wykorzystania druku 3D w pomocy zwierzakom. Pamiętacie Yogo – piez z protezą z drukarki 3D? Na Facebooku powstała grupa w której osoby z drukarkami 3D mają szansę pomóc zwierzakom: 3D Printing for Animals.

Jeśli znacie ciekawe przypadki wykorzystania druku 3D w pomocy zwierzętom, napiszcie o nich w komentarzach, lub we własnym wpisie na materialination. Wystarczy, że wypełnicie formularz na podstronie: Pisz dla nas

źródło: 3ders.org