Naukowcy z Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze oraz California Institute of Technology (Caltech) stworzyli elastyczną drukowaną tkaninę, która usztywnia się na żądanie. 

Nowy typ materiału zbudowany jest z zazębiających się ośmiościennych “ogniw”, a całość zamknięta jest w szczelnym plastikowym worku. W przypadku gdy z worka zostanie wypompowane powietrze, materiał znacząco się usztywnia. Jak zaznaczają autorzy projektu, po umieszczeniu w próżni arkusz taki staje się 25-krotnie sztywniejszy od jego pierwotnej formy. Domyślnie materiał taki może być używany jak normalna tkanina i sztywnieć w wybranych momentach. Właściwości takie mogłyby zostać wykorzystane w projektowaniu nowoczesnych ochraniaczy czy szkieletów, pozwalających na większą nośność. 

Oczywistym problemem jest szczelność pojemnika, w którym znajduje się materiał. W przypadku jego przekłucia całość pozostanie nadal sprężysta. Dodatkowym problemem jest także szybkość usuwania powietrza, która jest kluczowa by materiał znalazł zastosowanie w przemyśle. Jednak sami autorzy zapowiadają badania mające na celu poprawę mechanizmu usztywniania poprzez wykorzystanie między innymi sił magnetycznych, elektryczności czy temperatury.

Artykuł opisujący to odkrycie został opublikowany w czasopiśmie Nature, pod tytułem “Structured fabrics with tunable mechanical properties”