SHINING 3D to przedsiębiorstwo założone w 2004 roku. Głównym obszarem działalności tej firmy jest opracowywanie pionierskich technologii druku 3D oraz trójwymiarowego skanowania obiektów. Dzisiaj przyjrzymy się ich najnowszemu dziełu.

Fotogrametria oraz skanowanie 3D stają się coraz popularniejsze

Trójwymiarowe modelowanie obiektów wymaga niezwykłej wprawy oraz znajomości programów komputerowych. Taka bariera „wejścia” znacząco zwiększa koszty zatrudnienia lub doszkolenia personelu. Nawet jeśli dane przedsiębiorstwo posiada pracowników potrafiących obsługiwać programy do trójwymiarowego modelowania, to problemem może okazać się sam czas potrzebny na stworzenie projektu od podstaw. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść najnowsze rozwiązania techniczne.

Skanowanie 3D to prężnie rozwijająca się gałąź technologii. Zapewne wielu z Was słyszało lub nawet samemu korzystało z amatorskich rozwiązań tego rodzaju. Do najprostszych skanów można zaprząc zwykły smartfon z zainstalowaną aplikacją fotogrametryczną. Niestety, generowane w ten sposób modele nie powalają swoją jakością na kolana. Sama technologia fotogrametrii posiada jednak wiele zalet, a o jej wykorzystaniu pisaliśmy między innymi w kontekście Chernobylite.

Fotogrametria Notre Dame, autor Miguel Bandera

Nieco lepiej wypada pod tym względem przystawka Kinect do konsoli Xbox. Nic dziwnego – w końcu urządzenie to zostało stworzone w celu uczynienia z gracza kontrolera. Kinect wyposażony jest w klasyczną, kolorową kamerę oraz czujnik głębi wraz z emiterem światła podczerwonego. Dzięki temu jest w stanie stosunkowo precyzyjnie odczytywać, a następnie przy pomocy specjalistycznego oprogramowania takiego jak K-Scan tworzyć kompletny model 3D. Efekty skanowania Kinectem są wystarczające do amatorskich zastosowań, ale nadal wiele im brakuje do stosowania w warunkach profesjonalnych.

Hybrydowy skaner 3D

Z myślą o potrzebach współczesnego przemysłu powstał EinScan HX. Jego producent, firma SHINING 3D, dołożyła wszelkich starań, aby sprostać wymaganiom stawianym przez profesjonalistów. Sam skaner został wyposażony w hybrydowy układ niebieskich laserów oraz niebieskiego światła LED. Taka kombinacja pozwala na lepsze skanowanie powierzchni, z którym inne urządzenia miały problem. Były to w szczególności lśniące oraz ciemne powierzchnie. EinScan HX posiada dokładność rzędu 0,04 mm, a jego prędkość skanowania wynosi maksymalnie 1 200 000 punktów na sekundę. Dane przesyłane przez urządzenie trafiają bezpośrednio do oprogramowania, które automatycznie je przetwarza oraz zapewnia operatorowi podgląd na żywo. System samoczynnie wykrywa już zeskanowane miejsca. Umożliwia też przerwanie i późniejsze wznowienie pracy.

Co w tym wszystkim najlepsze? EinScan HX został zaprojektowany z myślą o ręcznym skanowaniu. Daje to niespotykaną wcześniej swobodę działania. Dodatkowo urządzenie automatycznie kompensuje naturalne drżenie rąk. Dzięki temu praca nim możliwa jest nawet na środku zatłoczonej hali produkcyjnej. SHINING 3D chwali się, że pełne zeskanowanie skrzyni biegów samochodu zajmuje EinScan HX niecałe 2 minuty.

Gdzie zatem taka technologia może znaleźć zastosowanie dla siebie? Możliwości są niemal nieograniczone. Poczynając od motoryzacji przez przemysł ciężki i medycynę, a kończąc na produkcji animacji i grafiki komputerowej.