Panująca obecnie pandemia w znaczący sposób wpłynęła na życie każdego z nas. Liczne obostrzenia i nakazy towarzyszą nam niemal wszędzie, a jednym z najłatwiejszych do zaobserwowania jest nakaz zakrywania twarzy. Jak wykazują badania naukowe, prawidłowo noszona maseczka w istotny sposób ogranicza rozprzestrzenianie się mikroorganizmów i wirusów drogą kropelkową. Zakrywanie twarzy maskami ma jednak jedną, znaczącą wadę. Większość ludzi nie przywykła do ich codziennego noszenia i dotyka okolic twarzy, starając się poprawić zsuwającą się lub drażniącą maskę. Takie, często nieświadome, zachowanie może przynieść wręcz odwrotny skutek, zwiększając prawdopodobieństwo infekcji. 

Próbą rozwiązania tego problemu zajęli się naukowcy z Jet Propulsion Laboratory będącego jednym z centrów badawczych NASA. Stworzyli oni PULSE – naszyjnik, który lekkimi wibracjami reaguje na każde nasze podniesienie rąk na wysokość twarzy. Dodatkowo, twórcy udostępnili dokładną instrukcję i pliki .stl, by każdy mógł samodzielnie zbudować taki gadżet. Szczególnie, że jest on bardzo prosty w budowie, a większość potrzebnych do tego elementów można znaleźć w każdym sklepie elektronicznym. 

Wszystkie części elektroniczne potrzebne do zbudowania PULSE

Zachęcamy więc do jego zbudowania. My czekamy już tylko na sensor IR i na pewno z czasem napiszemy o tym, czy naszyjnik spełnia swoją rolę.

Lisa Harbottle

Źródło: https://github.com/nasa-jpl/Pulse#pendant-case