Kiedy mówimy o udanym projekcie na portalu Kickstarter, nie zawsze mamy na myśli to samo. Jedni powiedzą, że są to projekty, które zebrały najwięcej pieniędzy, a inni, że zbiórki które zebrały najwięcej wielokrotności zbieranej pierwotnie kwoty. Niezależnie od definicji, dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować projekty, które zrobiły największą furorę na Kickstarterze. 

Pebble Time

Gdy dowiedziałem się, że najchętniej wspieranym projektem w historii Kickstartera była nowa iteracja zegarka Pebble byłem zaskoczony. Nie samym faktem, że to konkretnie te urządzenia spotkały się z dużym zainteresowaniem (szczególnie, że sam posiadałem jeden z modeli tej firmy), ale dlatego, że projekt ten ufundowany został w 2015 roku. Minęło pięć lat i ciągle żaden projekt nie zbliżył się do kwoty 20,338,986$ (~78 mln zł) zebranej przez ten niepozorny zegarek. Niestety w roku 2016 firma Pebble Technology Corporation ogłosiła upadłość, a własność intelektualna marki Pebble została wykupiona przez Fitbit.    

Coolest Cooler

Gdy smartwatch na pierwszym miejscu nie był niczym zaskakującym, to jednak na drugim nie spodziewałem się lodówki turystycznej. Coolest Cooler, tak nazywa się ten projekt, zebrał na Kickstarterze ponad 13 mln $ (~50 mln zł). Jednak lodówka ta była szwajcarskim scyzorykiem na tle innych projektów. Nie tylko miała utrzymywać niską temperaturę naszych napoi, ale wyposażona była także w: mikser, głośnik, latarkę, powerbank, deski i noże do krojenia, otwieracz do butelek, a także duże kółka umożliwiające łatwy transport. Po ufundowaniu, projekt ten jednak borykał się z ogromnymi problemami spowodowanymi między innymi słabym zarządzaniem firmą i niedoszacowaniem kosztów produkcji. Efektem tego były liczne opóźnienia w dostarczaniu towaru, niespełnione obietnice i niedostarczenie zakupionego produktu do 20 z 60 tysięcy osób, które wsparły projekt. 

Frosthaven

Następny projekt jest niezwykle ciekawy, ze względu na to, że nie jest to żaden gadżet lub nowe rozwiązanie technologiczne, a gra planszowa. Ale też nie byle jaka gra. Każdy kto interesuje się grami planszowymi zna Gloomhaven. Jest to ogromna, dosłownie i w przenośni, gra kooperacyjna, a Frosthaven jest jej kontynuacją. I to do tego stopnia, że możliwe jest zaimportowanie swoich bohaterów z poprzedniczki. Z obietnic autora wynika, że gra ta ma być jeszcze bardziej skomplikowana niż jej pierwsza część, co wróży wiele godzin świetnej zabawy.

Pebble 2, Pebble Time 2

Jest to zabawne, ale do niedawna (do czasów Frosthaven) dwa z trzech pierwszych miejsc tej listy zajmowały produkty Pebble. Niestety, pomimo zebrania przez prezentowany projekt ponad 12 mln $ (~46 mln zł) odpowiedzialna za niego firma upadła i doszło do sprzedania praw do marki. Na szczęście, osoby które wsparły akcję na Kickstarterze dostały pełną refundację kosztów. Jednak zegarek Pebble 2 nigdy nie trafił do sprzedaży. 

Kingdom Death: Monster 1.5

Co mnie niezwykle cieszy, kolejnym udanym projektem jest ponownie gra planszowa. I to także nie byle jaka, ale kolejna wielka kolubryna, która w podstawowej wersji kosztuje 400 $ (~1500 zł). Projekt ten zebrał ponad 12 mln $, a sama gra jest bardzo wysoko oceniana na znanym portalu BGG na 8.7 (plasując się na 35 miejscu wśród wszystkim ocenianych dotąd gier).

Travel Tripod by Peak Design

Czy jeżeli chodzi o statywy fotograficzne można wymyślić jeszcze coś nowego? Jak pokazuje projekt Peak Desing, jest tam jeszcze całkiem sporo miejsca do popisu. Autorzy projektu, swoje działania skupili głównie na próbie zmniejszenia statywów, uważając, że dotychczasowa budowa jest pod tym względem nieoptymalna. Jak deklarują, dzięki zmianie wyprofilowania nóg i zacisków, statyw ten zajmuje o połowę mniej miejsca niż rozwiązania konkurencji. Jak widać, pomysł spotkał się z dużym uznaniem środowiska, ponieważ zebrał ponad 12 mln $ i  dostępny jest obecnie w szerokiej sprzedaży w kwocie 1700 zł. 

Jak widać na powyższych przykładach, wysokie wsparcie społeczności uzyskują najróżniejsze projekty, nie zawsze technologiczne. Sprawia to, że śledzenie finansowanych projektów na Kickstarterze za każdym razem jest ciekawe i zaskakujące.